شناسنامه محصول
خدمتکار
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

خدمتکار

(The Help)
نویسنده: کاترین استاکت (Kathryn Stockett)
ترجمه: نسترن ظهیری
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 3)
قیمت: 85000 تومان
تعداد صفحات: 666 صفحه
شابك: 978-964-311-997-3
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 92 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.86 امتیاز با رای 22 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'خدمتکار':

"خدمتکار" رمانی مدرن است با داستان‌های متکثری از زبان چند شخصیت زن اصلی. رمان به موضوع خدمتکاران سیاهپوستی می‌پردازد که در خانه سفیدپوستان در شهر جکسون ایالت می‌سی‌سی‌پی در اوایل دهه 1960 کار می‌کردند.
... "خدمتکار" رمانی، قصه در قصه است. قصه یک نویسنده تازه کار که مشکلات زندگی رنگین‌پوست‌ها را می‌نویسد اما این قصه یک قصه اجتماعی یا آموزشی صرف نیست بلکه زندگی سیاهان خدمتکار است و روابط آنها با بچه سفیدهایی که بزرگ می‌کنند و با دنیای پیرامون‌شان. (برگرفته از معرفی صورت گرفته از کتاب در روزنامه اعتماد)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"می موبلی صبح زود یک روز یکشنبه‌ی آگوست 1960 به دنیا آمد. ما دوست داریم او را فرزند کلیسا صدا بزنیم. کار من مراقبت از بچه سفیدها، و آشپزی و رفت و روب است. در عمرم هفده بچه را بزرگ کرده‌ام. بلدم چطور بچه‌هاشان را بخوابانم، گریه‌شان را بند بیاورم، و صبح قبل از این که مامان‌هاشان حتی از رختخواب بیرون بیایند سر قصری بنشینند.
اما من هیچ بچه‌ای ندیده‌ام که مثل می موبلی لیفولت هوار بکشد. روز اولی که از در وارد می‌شوم، آن‌جا نشسته، سرخ شده و از دل‌درد هوار می‌کشد، و طوری در مقابل شیشه شیر مقاومت می‌کند انگار شلغم گندیده است. خانم لیفولت، وحشت‌زده به بچه‌اش نگاه می‌کند. "اشکال کارم کجا است؟ چرا نمی‌توانم گریه‌ی این را قطع کنم؟"
این؟ شستم خبردار شد: یک جای کار می‌لنگد …" (گزیده کتاب مربوط به ترجمه "شبنم سعادت"، چاپ انتشارات افراز است)

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا و اینجا بیابید.

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 فاطمه عارف‌نژاد:  از آن دست کتاب هايي بود که رسيدن به فصل آخرش نگرانم کرد! دلم نمي‌خواست تمام بشود. تعليق و کشش داستان و سادگي قلم نويسنده دلچسب است. شيوه روايت و زاويه ديدهاي مختلف را خيلي پسنديدم. ترجمه هم نمره درخشان ديگري در کارنامه خانم سعادت است. زمان مطالعه خدمتکار گاه و بيگاه ياد رمان ريشه‌ها اثر آلکس هيلي مي‌افتادم. به نظرم خواندن اين کتاب بعد از ريشه‌ها اين حسن را دارد که مي‌شود تا حدي درک کرد شرايط بعد از دوران ننگين برده‌داري چطور پيش رفت. حالا به گمانم جاي يک رمان ديگر در قفسه‌ها خاليست تا دست‌کم گوشه‌اي از زندگي امروز سياه‌پوست‌هاي آمريکا را روايت کند. کسي چه مي‌داند؟ شايد قتل آن نوجوان سياه‌پوست به ضرب گلوله‌هاي پليس و در مقابل چشم رسانه‌ها ادامه شرم‌آور ماجراي طرح دستشويي‌هاي هيلي هالبروک باشد ... شايد دنيا به صدها خانم اسکيتر ديگر هم نياز دارد ...!

 سمانه حسين‌پور:  عالی بود و از انتخابم پشیمون نیستم. ارزش وقتی که گذاشتم داشت، اطلاعات خیلی خوب از فرهنگ مردم آمریکا در یک برهه زمانی به خواننده می‌ده و کاملا میشه واقعی بودن اونو فهمید، شخصیت‌پردازی‌ها قویه و داستان روند منطقی و دلپذیری داره و واقیت‌گرایی بزرگترین امتیاز کتابه، البته به نظر من.

 الهه سعادتي:  این کتاب رو از زمان ارسال تا الان نتونسته بودم بخونم، کتاب واقعا عالیه از هر لحاظ: داستان، ترجمه و ... خیلی دوست داشتم این کتاب رو. ممنون

 بنفشه بامداد:  عالی بود. با اینکه چند سال پیش فیلم آن را دیده بودم و سرانجام داستان را می‌دانستم، اما روی جذابیت کتاب هیچ تاثیر نگذاشت.

 نازنين رحيمي:  كتاب خيلي خوبي بود و واقعاً باعث ميشد به فكر فرو بري در حين خوندنش، من كه در عرض ٢،٣ روز خوندمش

 آئين رضوي خسرواني:  وای عالی بود!
فقط میتونم بگم چون نمی‌تونستم کتاب رو زمین بذارم از گردن درد بیچاره شدم.
عالی بود، عالی!

 طلیعه اسدالهی:  اول که کتاب به دستم رسید توی ذوقم خورد چون فیلمش را دیده بودم. ولی صفحاتی که از خواندن کتاب گذشت چنان در آن غرق شدم که متوجه نشدم کی تمام شد. عالی بود.

 هدي تقي‌پور:  جذاب بود و دلگیر! من داستانی را خواندم که حدود ۶۰ سال پیش در امریکا اتفاق افتاده و مشابه همان رفتار را در این دوران و به چشم خودم دیدم!

 ماندانا روياني:  این کتاب را بعد از دیدن نسخه سینمایی آن خواندم و باید بگویم که علی‌رغم دیدن فیلم باز هم داستان کشش و جذابیت خود را برایم داشت. قبل از ادامه باید از ترجمه خوب کتاب نیز نام برد که بی‌شک تاثیر زیادی در انتقال توانایی نویسنده به خواننده فارسی زبان داشته است. کتاب در بیان شرایط اجتماعی دوران نژادپرستی آمریکا به نظر من کاملا موفق است. من همیشه فکر می‌کردم این داستان‌ها مال سالهای بسیار دور است ولی در این کتاب کاملا درک می‌کنی که زمانی که جهانیان آزاداندیش در مقابله با حمله آمریکا به ویتنام قرار دارند هنوز هم در خود آمریکا مسائل نزادپرستی وجود دارد.

 ثمانه رحيمي‌تبار:  من خدمتکار را در عرض چند روز به پایان رساندم. ترجمه بسیار روانی دارد که تو را با خودش همراه می کند، سبک متفاوت تقسیم بندی کتاب و تخصیص هر فصل به یک شخصیت مجزا به جذابیت آن می افزاید. با خدمتکار همراه می شوی و با شخصیت هایش همذات پنداری کرده و در آن واحد بخش هایی از تاریخ امریکا را هم مرور می کنی. پیشنهاد می کنم قبل از دیدن فیلمی که از روی کتاب ساخته شده (the help)، متن اثر را مطالعه بفرمایید.

 فربد عالمي:  رمانيست گيرا و خواندني با نگارشي ساده و گرم، هر چند حال و هواي آن مربوط به ساختار ضدنژادي دهه‌هاي گذشته امريكاست ولي مي‌توان مصداق آن را در جوامع امروزيمون به شكل ديگري تماشا كرد و آن آداب رفتاري با ضعيفان و زير دستانمون (خارج از چهارچوب شعارهاي بشر دوستانه) كه در عمل چگونه است، و آيا تا بحال از آنها پرسيده‌ايم كه احساس شما نسبت به رفتار ما چيست؟ حال اينكه خود ما هم ممكنه در خدمت ديگري باشيم .

 مهرنوش بهادري:  به صورت عجیبی دلچسب هست