اشتراک جیره‌کتاب یعنی چه؟

جیره‌کتاب را سال 1383 برای کمک به کسانی راه انداختیم که سال‌تاسال کتابفروشی نمی‌روند و کتاب نمی‌خرند اما اگر کتاب دم‌دست‌شان باشد، آن را می‌خوانند!

به‌نظرمان رسید که اگر بصورت پیوسته کتاب به دست این گروه برسانیم، مثلا هر ماه یک کتاب، باعث می‌شویم تا آنها آهسته‌آهسته کتابخوان بشوند و کتاب خواندن به یکی از عادت‌ها و سرگرمی‌های مورد علاقه‌شان تبدیل شود.

جیره‌کتاب پس از گذشت سال‌ها و کسب تجربیات بسیار، و با وجود اینکه اخیرا (تابستان 1399) شکل‌وشمایل خود را به یک کتابفروشی اینترنتی تغییر داد تا یکجورهایی همرنگ جماعت شود (!!!)، همچنان مشترک می‌پذیرد و آماده است در صورت تمایل شما هر ماه از طریق پست، یک (یا هر تعداد دیگری که مورد نظرتان باشد) کتاب برایتان ارسال کند.

جیره‌کتاب چطور کار می‌کند؟

اشتراک جیره‌کتاب بسیار شبیه اشتراک یک مجله یا نشریه است. شما با فعال کردن اشتراک خود نزد جیره‌کتاب به ما اعلام می‌کنید که مایل هستید هر ماه یک کتاب از طریق پست برایتان ارسال کنیم.

حساب و کتاب اشتراک جیره‌کتاب بصورت اعتباری انجام می‌شود. بنابراین باز هم مشابه اشتراک یک مجله، شما در ابتدا اشتراک خود حساب‌تان را نزد جیره‌کتاب به مقداری دلخواه شارژ می‌کنید. با شارژ (مثبت) شدن حساب‌تان، جیره‌کتاب ارسال کتاب را از ماه بعد برایتان آغاز می‌کند. در هر ماه قیمت کتاب و هزینه پست آن از مقدار مبلغی که پرداخت کرده‌اید کسر می‌شود و ارسال کتاب‌ها/جیره‌ها در ماه‌های متوالی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا مانده مبلغ اعتبار شما نزد جیره‌کتاب صفر (یا ناچیز) شود.

با صفر شدن مبلغ اعتبار، جیره‌کتاب به مشترک اطلاع‌رسانی می‌کند که در صورت تمایل به ادامه دریافت ماهانه کتاب، لازم است تا حساب خود را مجددا شارژ کند. و این روال می‌تواند تا زمانی که مشترک این روش کتاب خواندن "جیره‌بندی" شده را بپسندد، ادامه پیدا کند!

جیره‌کتابِ هر ماه چگونه انتخاب می‌شود؟

شما می‌توانید جیره‌کتاب ماهانه‌تان را خودتان انتخاب کنید یا اجازه بدهید که ما هر ماه با توجه به اطلاعاتی که در اختیارمان قرار می‌دهید، کتابی را که فکر می‌کنیم از خواندن آن لذت خواهید برد برایتان انتخاب و ارسال کنیم.

پس از شارژ حساب‌تان، شما می‌توانید در قفسه‌های مختلف وب‌سایت جیره‌کتاب جستجو کنید و کتاب‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید (سفارش دهید). تا زمانی که شما کتابی در فهرست سفارش‌هایتان داشته باشید، جیره‌کتاب هر ماه از میان انتخاب‌های خودتان کتابی را برایتان ارسال می‌کند (به شرط آنکه کتاب انتخابی قابل تهیه باشد و قیمت آن از مبلغ موجودی حساب‌تان بیشتر نباشد). اما اگر هیچ کتابی سفارش ندهید، این به آن معنا است که به جیره‌کتاب اجازه می‌دهید تا هر ماه با توجه به اطلاعاتی که درباره سلیقه مطالعاتی خود در وب‌سایت ثبت کرده‌اید، کتابی برایتان انتخاب و ارسال کند.

کتاب هر ماه به هر روشی که انتخاب شود و به‌دستتان برسد، شما پس از مطالعه آن می‌توانید نظر خود را درباره کتاب در وب‌سایت جیره‌کتاب ثبت کنید و یا به آن امتیاز بدهید. با ثبت نظر و امتیاز برای هر کتابی که می‌خوانید، به ما سرنخِ ارزشمندی برای شناخت سلیقه مطالعاتی خودتان خواهید داد. این سرنخ‌ها/نظرها کمک می‌کنند تا در ماه‌های بعد، اگر قرار باشد ما برایتان کتاب انتخاب کنیم، دقت‌مان در انتخاب کتاب مناسب‌تر افزایش پیدا کند.

چه‌جوری می‌توانید مشترک جیره‌کتاب بشوید؟

شما می‌توانید همچنان به روش معمول کتابفروشی‌های اینترنتی "هر زمان که مایل بودید" از ما خرید کنید. اما اگر می‌خواهید مشترک جیره‌کتاب باشید تا ما بصورت ماهانه برایتان کتاب ارسال کنیم، می‌توانید با طی مراحل زیر اشتراک خود را با ما آغاز کنید:

 • با نام کاربری خود به وب سایت جیره‌کتاب وارد شوید (اگر قبلا برای خود نام کاربری تعریف نکرده‌اید، با مراجعه به صفحه ثبت‌نام این‌کار را انجام دهید)
 • پس از ورود به وب سایت جیره‌کتاب به صفحه "مشخصات" مراجعه کنید و در آنجا کلید "می‌خواهم مشترک جیره‌کتاب باشم!" را انتخاب کنید
 • با انتخاب این گزینه، کاربر شما به صفحاتی که خاص مشترکین جیره‌کتاب در نظر گرفته شده دسترسی پیدا خواهد کرد. در منوی "تنظیمات شما" گزینه "نوع عضویت" را انتخاب کنید و به ما بگویید که مایلید هر ماه چند کتاب و در چه محدوده قیمتی برایتان ارسال شود
 • همچنین در بخش "تنظیمات شما" با انتخاب گزینه "سلیقه مطالعاتی" می‌توانید اطلاعاتی در اختیارمان قرار دهید تا اگر لازم شد ما برایتان کتاب انتخاب کنیم، با استفاده از این سرنخ‌ها که از شما دریافت می‌کنیم انتخاب‌هایمان را تاحدامکان به سلیقه شما نزدیک نماییم
 • و بالاخره برای شروع ارسال ماهانه کتاب از سوی ما، لازم است حساب اشتراک خود را نزد جیره‌کتاب شارژ نمایید. شما با پرداخت مبلغ دلخواه‌تان رسما اشتراک جیره‌کتاب خود را فعال می‌کنید. ما پس از شارژ حساب شما در جیره‌کتاب، بصورت ماهانه ارسال کتاب از طریق پست را برای شما آغاز خواهیم کرد (توجه کنید که اگر در بخش "نوع عضویت" انتخاب کردید که یکماه در میان برایتان کتاب ارسال شود، کتاب‌ها در ماه‌های زوج سال به‌دستتان خواهند رسید)

چه‌جوری می‌توانید اشتراک جیره‌کتاب را به دیگران هدیه بدهید؟

شما علاوه بر اینکه خودتان می‌توانید مشترک جیره‌کتاب بشوید، می‌توانید اشتراک جیره‌کتاب را به عزیزانتان هدیه بدهید. می‌توانید اگر کودک یا نوجوانی را می‌شناسید که مایل هستید او را به کتاب‌خواندن علاقمند کنید، یک دوره اشتراک جیره‌کتاب را به او هدیه بدهید. یا اگر می‌خواهید برای کسی از راه دور هدیه‌ای بفرستید، می‌توانید با تهیه یک دوره اشتراک جیره‌کتاب برای او، به ما ماموریت بدهید تا در چند ماه متوالی او را از طرف شما به دریافت یک بسته کتاب که هر ماه پستچی به دستش می‌رساند، مهمان کنیم.

برای هدیه دادن اشتراک جیره‌کتاب به هرکس می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

 • فرم ثبت‌نام وب‌سایت را برای شخص هدیه‌گیرنده تکمیل کنید
 • با نام کاربری ایجاد شده برای هدیه‌گیرنده وارد وب‌سایت جیره‌کتاب بشوید
 • مطابق توضیحاتی که در ابتدای این مطلب داده شد، اشتراک جیره‌کتاب این کاربر را فعال نمایید
 • حساب او را به هر میزان که مایل هستید به او هدیه بدهید، شارژ کنید
 • اگر مایل هستید کتاب یا کتابهای خاصی برای او ارسال شود، این کتاب‌ها را سفارش بدهید تا جیره‌کتاب هر ماه از میان انتخاب‌های شما یک کتاب برای هدیه‌گیرنده ارسال کند
 • یا وظیفه انتخاب کتاب را به ما بسپارید. حداکثر تلاش‌مان را می‌کنیم تا کتاب‌هایی خواندنی و لذتبخش برای هدیه‌گیرنده شما انتخاب و ارسال نماییم