شناسنامه محصول
اضطراب منزلت
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

اضطراب منزلت

(Status Anxiety)
نویسنده: آلن دوباتن (دو باتن) (Alain De Botton)
ترجمه: زهرا باختری
ناشر: چترنگ
سال نشر: 1399 (چاپ 7)
قیمت: 54000 تومان
تعداد صفحات: 238 صفحه
شابك: 978-600-8066-92-7
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 8 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (5 امتیاز با رای 2 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'اضطراب منزلت':

در این اثر نویسنده به اضطرابی جهان‌شمول می‌پردازد که به‌ندرت آشکارا از آن صحبت می‌شود: نگرانی از اینکه دیگران درباره ما چه فکری می‌کنند، آیا بر اساس قضاوت آن‌ها ما فردی موفق هستیم یا شکست‌خورده، برنده‌ایم یا بازنده.
اهمیت بسیار بالای جایگاه اجتماعی دلیلی بسیار ساده دارد؛ بیشتر مردم رفتارشان با دیگران را با توجه به جایگاه اجتماعی‌شان تنظیم می‌کنند. آلن دوباتن با استفاده از آثار فیلسوفان، هنرمندان و نویسندگان ریشه‌های اضطراب منزلت را بررسی می‌کند، سپس راهکارهای هوشمندانه‌ای را که افراد برای سرکوبی نگرانی‌هایشان در مسیر جست‌وجوی خوشبختی پیش گرفته‌اند مطرح می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"درباره انگیزه‌هایی که ما را به طلب جایگاه رفیع اجتماعی تحریک می‌کنند فرضیه‌های رایجی وجود دارد، از جمله اشتیاق به پول، شهرت و نفوذ.
به جای این فرضیه‌های مرسوم، شاید درست‌تر باشد چیزی را که در طلبش هستیم در واژه‌ای خلاصه کنیم که به ندرت در نظریه سیاسی استفاده می‌شود: عشق. وقتی از بابت غذا و سرپناه خیالمان راحت شد، انگیزه اصلی ما از اینکه می‌خواهیم در سلسله‌مراتب اجتماعی موفق باشیم شاید ربط چندانی به امتیازاتی که می‌توانیم به دست آوریم یا قدرتی که می‌توانیم اعمال کنیم نداشته باشد، بلکه بیشتر بحث عشقی باشد که انتظار داریم در نتیجه کسب جایگاه رفیع اجتماعی نصیبمان شود. شاید بتوان پول، شهرت و نفوذ را بیشتر از اینکه به عنوان هدف ارزش‌گذاری کرد، به عنوان نشانه عشق و وسیله رسیدن به عشق در نظر گرفت ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 زهرا صفي‌نژاد:  باسلام خدمت دوستان عزیز مطالعه این کتاب رو به همه سفارش می‌کنم. واقعا از نادر کتابایی بود که بصورت کاملا بی طرفانه جنبه‌ها و نظریات مختلف دانشمندان و نظریه پردازان درمورد جایگاه ثروت و آرامش اجتماعی را مقابل مخاطب قرار میده و این امکان رو ایجاد میکنه که از زوایا و دریچه‌های مختلف به موضوع نگاه بشه و قضاوت بعهده خود فرد گذاشته میشه. باید هر جمله و هر صفحه کتاب رو با دقت و تمرکز مطالعه کرد درست مثل یه فیلم جنایی که اگه یه دیالوگ رو از دست بدی کل ماجرا رو متوجه نمیشی. واقعا عالی بود

 الهه سعادتي:  شاید دومین کتاب با موضوع روانشناسی اجتماعی باشه. خیلی اعتقادی به خوندن کتاب در این زمینه نداشتم، هم برای اینکه تجربه کنم و‌هم اینکه گاهی اوقات آدم نیاز داره که مهر اثباتی بزنه به اعتقاداتش. این کتاب رو سفارش دادم. مخصوصا که در این روزگار با زیاد شدن شبکه‌های اجتماعی، و مقایسه ظاهر زندگی دیگران با باطن زندگی خودمون خیلی این مسئله منزلت انسان‌ها زیر سوال رفته ...!