شناسنامه محصول
موتسارت؛ تصویر یک نابغه
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

موتسارت؛ تصویر یک نابغه

(Mozart: Portrait of a Genius)
نویسنده: نوربرت الیاس (Norbert Elias)
ترجمه: حسن خیاطی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1400 (چاپ 4)
قیمت: 34000 تومان
تعداد صفحات: 180 صفحه
شابك: 978-600-436-248-1
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 5 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'موتسارت؛ تصویر یک نابغه':

به دلیل کیفیت مسحورکننده موسیقی موتسارت، تراژدی زندگی او به سادگی از نظر شنوندگان آثارش پنهان مانده و موجب شده است تا با موسیقی او رابطه عمیق پیدا نکنند.
نوربرت الیاس (1990-1897)، جامعه‌شناس بزرگ آلمانی، در این کتاب با بصیرتی جامعه‌شناختی و روانکاوانه، تصویری تازه و ازیادنرفتنی از زندگی و نبوغ موتسارت ترسیم می‌کند و تناقض‌هایی را می‌کاود که زندگی این آهنگساز بزرگ را شکل داده است: خلاقیتی شگرف در برابر ناکامی اجتماعی، تعالی موسیقایی در مقابل خامی شخصیت و دستاوردهایی عظیم در برابر نومیدی و سرخوردگی محض.
الیاس در مفهوم نبوغ تامل می‌کند و آن را ترکیبی بغرنج از خیالپروری، الهام و سنت می‌شمارد. سرانجام، به عقیده الیاس سرشت و سرنوشت زندگی موتسارت را تنش و تصادمی رقم می‌زند که میان نبوغ و خلاقیت فردی با خواست و پسند زمانه برقرار است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ولفگانگ آمادئوس موتسارت در سال 1791، در سن 35 سالگی، از دنیا رفت و در ششم دسامبر در مقبره تهیدستان به خاک سپرده شد. ماهیت بیماری حادی که به مرگ زودهنگام او انجامید هرچه بوده باشد، موتسارت پیش از مرگ خویش دچار یاس بود. او به تدریج دچار این احساس شد که در زندگی شکست خورده است. بدهی‌هایش رو به فزونی گرفت. خانواده او مدام نقل‌مکان می‌کرد. او در وین، که احتمالا برای او موفقیت در آنجا بیش از هر کس دیگری اهمیت داشت، موفقیتی کسب نکرد. اعضای طبقات بالای جامعه وین به او پشت کردند. شاید دلیل پیشرفت سریع بیماری مهلک او بی‌ارزش شدن زندگی‌اش بود ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!