بخريد و بخوانيد ...
خاستگاه
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

خاستگاه

(Origin)
نویسنده: دن براون (Dan Brown)
ترجمه: حسین شهرابی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1400 (چاپ 5)
قیمت: 220000 تومان
تعداد صفحات: 768 صفحه
شابك: 978-600-182-307-7
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 8 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.33 امتیاز با رای 3 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'خاستگاه':

بیلبائو، اسپانیا ... رابرت لنگدان، استاد نمادشناسی دانشگاه هاروارد، به موزه‌ی گوگنهایم می‌رود تا در برنامه‌ای مهم شرکت کند. اعلام کشفی که "علم را زیر و زبر خواهد کرد". میزبان برنامه ادموند کرش است. آینده‌شناس میلیاردری که اختراعاتش و پیش‌بینی‌های دقیقش او را به شخصی مشهور در سرتاسر جهان مبدل کرده است. کرش که سال‌ها پیش از اولین دانشجویان لنگدان در هاروارد بود قرار است پیشرفت بزرگی را در دنیای علم و دنیای فلسفه رقم بزند ... پیشرفتی که جواب دو پرسش بنیادی بشر را درباره‌ی دلیل وجودی‌اش خواهد داد.
وقتی برنامه شروع می‌شود، لنگدان و چند صد مهمان برنامه مسحور اجرای زیبا و خلاقانه‌ی کرش می‌شوند، اما از همان ابتدا پیداست که ماجرا به حتم جنجالی‌تر از آن خواهد شد که تصور می‌کردند. برنامه‌ای که با دقتی بی‌اندازه چیده شده بود و پیش می‌رفت، ناگهان به آشوب مبدل می‌شود. چیزی نمانده که کشف ارزشمند کرش از دست برود. جان لنگدان به خطر می‌افتد و مجبور می‌شود از بیلبائو فرار کند. اما باید خود را به آب و آتش بزند تا هم از ماهیت کشف کرش مطلع شود و هم کشف او را علنی کند.
لنگدان به دهلیزهای تاریک تاریخ و ادیان بنیادگرا پا می‌گذارد و مجبور است از دست دشمنانی بگریزد که انگار در همه جای اسپانیا حضور دارند و خاستگاه قدرت‌شان کاخ سلطنتی اسپانیاست ... دشمنانی که دست به هر کاری می‌زنند تا او و ادموند کرش را ساکت کنند. لنگدان باید راهش را از میان دنیای نمادهای هنر مدرن بگشاید و از کشف حیرت‌انگیز کرش پرده بردارد. از کجا آمده‌ایم؟ به کجا می‌رویم؟ (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"قطار چرخ‌دنده‌ای عهدبوق که از شیب سرگیجه‌آور بالا می‌رفت، ادموند کرش قله‌های مضرس بالای سرش را از نظر گذراند. در دوردست، بر روی دامنه‌ی تند پرتگاه، صومعه‌ی سنگی عظیم انگار در فضا شناور بود؛ گویی آن را با جادو و جنبل بر آن صخره‌ی عمودی جوش داده بودند.
صومعه‌ی فارغ از زمان در کاتالونیای اسپانیا بیش از چهار سده بود که کششِ بی‌امان جاذبه را تحمل می‌کرد و هرگز ذره‌ای از مقصودِ اصلی‌اش غافل نشده بود: در انزوا نگه‌داشتن ساکنانش از دنیای مدرن.
کرش با خود گفت جالب این‌جاست که زودتر از هرکسِ دیگه‌ای از حقیقت باخبر می‌شن. دوست داشت بداند چه واکنشی نشان می‌دهند. حالا هم قراره من آب توی لونه‌ی مورچه‌ها بریزم.
وقتی قطار به نوکِ کوه رسید، کرش مردی تنها را دید که بر روی سکو منتظرش ایستاده، مرد چروکیده‌ی اسکلت‌مانند قبای ارغوانیِ سنتیِ کاتولیک‌ها و جبه‌ی سفید بر دوشِ خود انداخته بود و عرقچین مخصوصِ کشیش‌ها را هم بر سرش گذشته بود ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 مژگان حسيني:  کتاب خواندنی، قابل تعمق و تامل و جالبی بود. علاوه بر استفاده خوبی که از ایده جذاب کتاب در توضیح خاستگاه کردم، تصویرسازی نویسنده از دیدنیهای اسپانیا و معرفی آثار هنرهای تجسمی و معماران اسپانیایی را بسیار جذاب یافتم. در مجموع کتاب خوبی برای من بود.

 بنفشه بامداد:  داستان به قدری جذاب و پرکشش است که از مطالعه‌ی پاورقی‌ها در حین خواندن داستان صرفه‌نظر کردم تا از فضای داستان جدا نشوم. موضوع داستان سوالی است که ذهن افراد زیادی را درگیر می‌‌کند و دن براون از زاویه‌ی جالبی به آن پرداخته است. مثل سایر داستان‌های دن براون، در این کتاب هم اتفاقات غیرمنتظره و غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد اما نه به اندازه‌ی سایر داستان‌‌های او.
دن براون اطلاعات خود در زمینه‌های مختلف را به رخ خواننده می‌کشد و کتاب پر است از توضیحات علمی و تخصصی که به زبان ساده بیان شده است. این اطلاعات به خصوص در مورد سوپرکامپیوتر بارسلون و برنامه‌ی هوش مصنوعی وینستون برای من بسیار جذاب بود. البته این کتاب را به همه پیشنهاد نمی‌کنم. شاید حجم زیاد این مطالب برای همه خوشایند و جذاب نباشد.

 مجتبي ريگستاني‌فرد:  مضمون‌های تکراری، ماجراها و رمزهای قابل حدس و کشف. جناب لنگدان رمزشناس همراه یک خانم زیبارو در حال فرار از دست یک قاتل و همزمان در حال رمزگشایی یک راز مهم که آینده جهان به آن وابسته است.
دن براون تا کی می‌خواد این مضمون رو ادامه بده؟