شناسنامه محصول
بازگشت

بازگشت

نویسنده: گلی ترقی 
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 17500 تومان
تعداد صفحات: 160 صفحه
شابك: 978-964-448-740-8
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 19 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3.33 امتیاز با رای 3 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'بازگشت':

داستان بلند
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"بمانم یا برگردم؟
این سوالی‌است که ماه‌سیما شایان از خودش و از من می‌کند. هر روز. روزی ده‌بار. یقه‌ام را چسبیده. مزاحم است. روی فکرهایم می‌دود. توی گوشم وزوز می‌کند. به جدار ذهنم آویزان می‌شود. ول‌کن نیست. او چه کسی است؟ از کدام دالان تاریک ذهنم بیرون پریده؟
خودش را معرفی می‌کند: ماه‌سیما شایان. پنجاه‌وپنج‌ساله. بیست‌ودو سال است که مقیم پاریس است. شوهرش برگشته تهران و هر دو پسرش در آمریکا هستند.
می‌پرسم: چرا همراه شوهرت برنگشتی؟ می‌گوید، خانم نویسنده، تو باید بدونی. راستش را بخواهید، نمی‌دانم. فعلا نمی‌دانم. اگر فکر می‌کنید نویسنده از فکرها و خواسته‌های شخصیت‌های کتابش خبر دارد، اشتباه می‌کنید. مثلا، این خانم ماه‌سیما، زنِ توداری‌ست و ناراحتی‌هایش را بروز نمی‌دهد. تظاهر می‌کند خوشبخت است و از زندگی‌اش در غربت راضی‌ست. صورت غمگینش را با نقابی فریبنده می‌پوشاند. طوری که من هم گول لبخند و آرامش ظاهری‌اش را می‌خورم. مثلا خبر داشتم که چند روز پیش، از شدت خشم، نامه امیررضا را ریزریز کرده، و کت و پیراهن و کراوات‌هایش را از پنجره توی کوچه انداخته است. این را از بهترین دوستش، امیرا، شنیدم. دلم برایش می‌سوزد. نمی‌تواند امیررضا را فراموش کند. عاشق این مرد است. این شوهر غایب ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 هدي تقي‌پور:  همه‌ي حس‌هاي يك جنس مونث، دختربچه، همسر، مادر، همه رو خيلي ساده توصيف كرده

 مژگان حسيني:  کتاب با نثری روان، فضایی مانوس را به تصویر کشیده و شخصیتها رفتار قانع‌کننده‌ای دارند. ولی یک فلسفه قابل درک و هیجان‌انگیز از آن درک نمی‌شود و در این زمینه مثل اغلب نویسندگان ایرانی، کار خانم ترقی در این کتاب هم کمرنگ و کم‌مایه است.