شناسنامه محصول
هویت ایرانی

هویت ایرانی

نویسنده: هلن افشار 
ناشر: جوانه توس
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 243 صفحه
شابك: 978-600-565210-9
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 2 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'هویت ایرانی':

نویسنده در این کتاب تلاش کرده تا با بررسی شش مشخصه در شش فصل (سرزمین و قلمرو، تاریخ و تمدن، فرهنگ، هنر، مردم و بوم ایران) تعریفی از "ایران" و "ایرانی" بدست دهد. عنوان فرعی کتاب ("روایتی ساده و خودمانی از هویت ایرانی و کمی آن‌سوتر") نشانه‌ای بر تلاش نویسنده به ارائه "هویت ایرانی" به زبانی ساده و همه‌فهم است.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"هویت یعنی شناسنامه. یعنی مجموعه ویژگی‌هایی که باعث تشابهات و تمایزات یک موجود نسبت به سایر موجودات می‌شود. چرا یک مورچه به مورچه‌ی بالدار شبیه‌تر است تا سیاره‌ی نپتون؟! هویت هر موجودی با هویت همه‌ی موجودات دیگر متفاوت است. بنابراین خوشحال باشید. شما صاحب یک حضور بی‌همتا هستید: خودتان!
بگذارید یکی از کسانی باشم که حضورتان را تبریک می‌گویم. به شما شادباش می‌گویم که این شانس را دارید تا از میان میلیاردها شانس زندگی که تبدیل به زندگی نشدند، تولد را تجربه کنید.
همه‌ی ما در جوهر مطلق هستی حضور داریم اما هویت نداریم. به عبارت دیگر مثل سوپی هستیم که در آن هویج، پیاز و سیب‌زمینی را رنده کرده‌اند. درست است که همه‌ی سبزیجات در آن سوپ هستند ولی هیچ کدام هویت مستقلی ندارند و معیار سنجشی هم وجود ندارد. تنها وقتی به دنیا می‌آییم، هویت متمایزی را کسب می‌کنیم. مثلا می‌شویم خانم هویج یا آقای سیب‌زمینی! پس از آن است که پوستی برای تمایز پیدا می‌کنیم و قابل ارزیابی می‌شویم ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!