بخريد و بخوانيد ...
اگر قره‌قاج نبود
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

اگر قره‌قاج نبود

نویسنده: محمد بهمن‌بیگی (Mohammad Bahmanbeigi)
ناشر: همارا
سال نشر: 1401 (چاپ 4)
قیمت: 80000 تومان
تعداد صفحات: 168 صفحه
شابك: 978-600-997-521-1
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 11 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (5 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'اگر قره‌قاج نبود':

گوشه‌هایی از خاطرات پایه‌گذار آموزش و پرورش عشایر در ایران درباره دیده‌ها و شنیده‌هایش در ایل قشقایی.

اولین فصل کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"آقای کریمیان، با آن که از مدیرکل‌های معروف کشور بود و چیزی نمانده بود که به معاونت و وزارت هم برسد، مرد باذوق و فهمیده‌ای بود.

قصه‌های شیرین در چنته داشت و از جمله درباره مادرش چنین می‌گفت: "مادرم در سن و سال پیری بی‌حواس شده بود. همیشه به استقبال و بدرقه ایام عزا و سوگواری می‌رفت. در یکی از اولین‌ شب‌های رمضان به یاد مصیبت‌های محرم افتاد و از من پرسید، چند روز به عاشورا مانده است. حساب کردم و گفتم صد و بیست و پنج روز، فردای همان شب سوالش را تکرار کرد. گفتم صد و بیست و چهار روز.

مادرم هر صبح همین که از خواب برمی‌خاست، پیش از آن‌که صبحانه بخورد و چای بنوشد می‌پرسید پسرم، چند روز به عاشورا مانده است؟!

این شمارش معکوس و سوال و جواب مکرر آن قدر ادامه یافت تا به عاشورا رسیدیم و مادرم دلی از عزا درآورد و قول داد که دیگر پرسشی نکند.

راضی و خوشحال بودم و خیال می‌کردم که او به هدف رسیده است و من راحت شده‌ام، لیکن صبح روز بعد، فردای عاشورا، همین که چشم از خواب گشود، درست در همان ساعت معین پرسید: پسرجان، چند روز از عاشورا گذشته است؟" ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 صفورا زواران حسيني:  جدای از علاقه‌ای که به این آدم به عنوان یک انسان دارم، خاطره‌نویسی‌هایش را هم می‌پسندم. این که این وقت را گذاشت و خودش را ثبت کرد.