شناسنامه محصول
در برابر استبداد: بیست درس قرن بیستم
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

در برابر استبداد: بیست درس قرن بیستم

(On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century)
نویسنده: تیموتی اسنایدر (Timothy Snyder)
ترجمه: بابک واحدی
ناشر: گمان
سال نشر: 1401 (چاپ 10)
قیمت: 65000 تومان
تعداد صفحات: 118 صفحه
شابك: 978-600-7289-33-4
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 18 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (5 امتیاز با رای 2 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'در برابر استبداد: بیست درس قرن بیستم':

تاریخ اروپا شاهد سه لحظه‌ی دموکراتیک بزرگ بوده است: پس از جنگ جهانی اول در سال 1918، پس از جنگ جهانی دوم در سال 1945، و پس از پایان کمونیسم در سال 1989. بسیاری از دموکراسی‌هایی که در این سه مقطع زمانی برپا شدند به شکست و فروپاشی انجامیدند، آن‌هم در شرایطی که از بسیاری جهات شبیه به شرایط امروز ما بوده‌اند ... تاریخ قرن بیستم اروپا به ما می‌آموزد که چطور ممکن است جوامع درهم بشکنند، دموکراسی‌ها سقوط کنند، اخلاقیات فروبپاشد و مردمان عادی یکباره خودشان را اسلحه‌به‌دست بالای سر گورهای دسته‌جمعی بیابند. درکِ دلایلِ به وجود آمدن این شرایط برای امروز ما بسیار مفید خواهد بود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
مقدمه‌ی مترجم کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ماجرا از یک پستِ فیس‌بوک شروع شد؛ پست فیس‌بوکیِ تیموتی اسنایدر، مورخ بنام در حوزه‌ی تاریخ حکومت‌های جبار نازی و شوروی، که این‌بار نه به حاکمی اروپایی یا شرقی که به انتخابِ رئیس‌جمهوری جدید در قلب دنیای غرب واکنش نشان می‌داد. انتخاب دانلد ترامپ به ریاست جمهوریِ امریکا تیموتی اسنایدر را به واکنش واداشت تا در فیس‌بوک، همان بستری که به انتخاب ترامپ دیوانه کمک کرده بود، به او بتازد و سرنوشتی را هشدار دهد که امریکایی‌ها مدت‌ها بود خیال می‌کردند هرگز بر سرشان نخواهد آمد.
تیموتی اسنایدر در این پست فیس‌بوک، که بعد بسط یافت و شد همین کتابی که در دست دارید، به هم‌وطنان امریکایی‌اش هشدار می‌دهد که "آمریکایی‌های امروز هیچ باهوش‌تر و خردمندتر از اروپاییانی نیستند که در قرن بیستم شاهد غلتیدن دموکراسی‌هایشان در دام فاشیسم، نازیسم یا کمونیسم بودند. مزیت ما در این است که شاید بتوانیم از تجربه‌ی آنان درس‌هایی بگیریم. و حالا وقت خوبی برای این کار است". و در ادامه دانش جامع و گسترده‌اش از تاریخ جهان و به‌ویژه تاریخِ استبداد را به کار می‌گیرد تا از تحولات قرن بیستم 20 درس تنظیم کند ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 علیرضا شریفی:  در سالهای اخیر کمتر کتابی خوانده‌ام که آنقدر شیوا و مختصر آسیب‌های یک حکومت استبدادی را با مثال‌های تاریخی شرح دهد. خواندنش را به همگان توصیه می‌کنم

 بنفشه بامداد:  وقایع سیاسی قرن ۲۰ و ۲۱ و ارتباط سیاست کشورهای مختلف در ۲۰ فصل کوتاه در این کتاب بیان شده است. برداشتی که از این کتاب کردم این بود که کل دنیا مطابق میل و اراده تعداد انگشت‌شماری از سیاست‌مداران می‌چرخد و سایر مردم دنیا برای کسب یا حفظ آزادی خود باید تمام حواس خود را معطوف اتفاق‌های سیاسی اطراف خود کنند.