بخريد و بخوانيد ...
هرس

هرس

نویسنده: نسیم مرعشی 
ناشر: چشمه
سال نشر: 1402 (چاپ 34)
قیمت: 140000 تومان
تعداد صفحات: 185 صفحه
شابك: 978-600-229-826-3
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 3 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'هرس':

داستانی برآمده از دلِ تاریخِ جنگ طولانی ایران و عراق. داستان مردی که سال‌ها بعدِ پایانِ جنگ پی همسر گمشده‌اش می‌گردد و او را در مکانی عجیب پیدا می‌کند. زنی که در گذشته‌اش پی آن بوده تا پسر بزاید و برای این کار دست به رفتاری عجیب می‌زند که شاید نفرینِ او می‌شود ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"شش سال پیش از این اگر کسی عصرهای بهار، حوالی ساعت چهار و نیم، آخر کوت عبدالله کنار جاده‌ی اهواز-آبادان می‌ایستاد، رسول را می‌دید که بلند و کشیده و کت‌وشلوار برق آبی‌نفتی‌به‌تن، کیف چرمی انگلیسی با آرم شرکت نفتش را بسته بود پشت موتور و در آن گرما می‌راند تا آبادان. وقتی می‌رسید شانه‌ای از جیبش بیرون می‌آورد، موی مشکی‌اش را از راست به چپ شانه می‌زد، کت‌وشلوارش را می‌تکاند و سرش را خم می‌کرد تا از چهارچوب در رد شود. اما حالا رسول با شانه‌های خمیده، شکم آویزان، جای سه دندان خالی روی فک بالا، پیرهن چرک خاکستری خیس از عرق، با مویی که انگار به‌عمد این‌طور رقت‌انگیز از پشت سرش ریخته بود، سوار رنو اسقاط زردش هفتاد کیلومتر داشت تا آبادان. ساعت چهار و نیم بود ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 پريسا آستانه: 

نسبت به داستان پاییز فصل آخر سال است، از این کتاب بیشتر خوشم آمد. داستان این کتاب در اهواز و خرمشهر می‌گذرد و تأثیرات جنگ ایران و عراق را بر حالات روحی و زندگی زنی جنوبی و خانواده‌اش روایت میأکند. زیبایی قلم نویسنده و آشنایی‌اش با حال و هوای جنوب در این داستان به خوبی خودش را نشان می‌دهد. داستان منسجم و باورپذیر است و پایان‌بندی مناسبی دارد. تنها عیب این کتاب، جملات سکسیستی و مردسالارانه‌ی کتاب از زبان شخصیت‌ها است که با اینکه نشانه‌ی مردسالاری حاکم بر خوزستان می‌باشد، اما می‌شد کمتر به آن پرداخته شود. علاوه بر این چنین جملاتی به صورت کاملاً عادی در داستان آمده و معلوم است که نویسنده قصد نکوهش چنین نگاهی را نداشته. در کل من از خواندن این کتاب لذت بردم و به آن امتیاز 4 از 5 را می‌دهم.