شناسنامه محصول
شاهنشاه
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

شاهنشاه

(Shah of Shahs)
نویسنده: ریشارد کاپوشینسکی (Ryszard Kapuscinski)
ترجمه: بهرنگ رجبی
ناشر: ماهی
سال نشر: 1401 (چاپ 5)
قیمت: 65000 تومان
تعداد صفحات: 148 صفحه
شابك: 978-964-209-093-8
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 21 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.33 امتیاز با رای 3 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'شاهنشاه':

نویسنده کتاب که سال‌ها گزارشگر یک رسانه لهستانی بوده است و در این پست وقایع بین‌المللی مختلفی را ثبت و گزارش کرده، در این کتاب به روایت آنچه که از حکومت محمدرضا پهلوی دیده است و دلایلی که به انقلاب سال 57 منجر شد، می‌پردازد.
یکی از فصل‌های کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"انقلاب نقطه‌ی پایانی بر حکمرانی شاه گذاشت. کاخ را ویران کرد و سلطنت را به خاک سپرد. همه‌چیز با یک اشتباه به‌ظاهر کوچک در دربار اعلی‌حضرت همایونی شروع شد. سلطنت با این گام اشتباه حکم مرگ خودش را امضا کرد.

علل وقوع انقلاب را معمولا در شرایط عینی کشورها می‌جویند - فقر عمومی، سرکوب، سوءاستفاده‌های فضاحت‌بار. این دیدگاه درست اما یکجانبه است. همه‌چیز به کنار، صد تا کشور دیگر هم چنین شرایطی دارند، اما شعله‌ی انقلاب به‌ندرت آن‌جا زبانه می‌کشد. آنچه لازم است آگاهی از فقر و آگاهی از سرکوب است و این اعتقاد که فقر و سرکوب منطق طبیعی این جهان نیست. شگفت‌انگیز است که در این مورد تجربه فی‌نفسه کافی نیست، گرچه تجربه‌ای سخت دردناک باشد. عامل شتاب‌دهنده‌ی ضروری کلمه است، ایده‌ی تبیینی. بنابراین بیش از خمپاره و دشنه‌ها، کلماتند که حاکم خودکامه را به وحشت می‌اندازند، کلمات مهارگسیخته‌ای که آزاد، پنهان و سرکش دهان‌به‌دهان می‌گردند، کلمات هنجارشکن غیرجاز. اما بعضی وقت‌ها کلماتِ رسمی، بهنجار و مجازند که موجب انقلاب می‌شوند ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 بنفشه بامداد:  موضوع کتاب و بیان رویدادهای پیرامون انقلاب به قلم یک نویسنده‌ی غیرایرانی جالب به نظر می‌رسد، اما از آنجا که کتاب ترجمه شده است انطباق متن اصلی و ترجمه مورد سوال است. در کتاب موضوع‌های مختلفی در مورد اتفاق‌های مربوط به قبل و بعد از انقلاب مطرح شده که برای کسانی که مایل هستند در مورد این اتفاق‌ها بیشتر بدانند، زمینه‌ای برای پرسش از افرادی که انقلاب را از نزدیک تجربه کرده‌اند فراهم می‌کند.