بخريد و بخوانيد ...
خیابان چرینگ کراس شماره‌ی 84
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

خیابان چرینگ کراس شماره‌ی 84

(84, Charing Cross Road)
نویسنده: هلین هانف ( Helene Hanff Helene Hanff)
ترجمه: لیلا کرد
ناشر: کوله‌پشتی
سال نشر: 1400 (چاپ 5)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 84 صفحه
شابك: 978-600-8211-48-8
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 10 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.57 امتیاز با رای 7 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'خیابان چرینگ کراس شماره‌ی 84':

مجموعه نامه‌هایی که میان نویسنده (ساکن آمریکا) و فرانک دوئل (کتابفروش، ساکن لندن) بین سال‌های 1949 تا 1969 رد و بدل شده است. نویسنده در طول این سال‌ها از طریق نامه‌هایی که برای این کتابفروشی ارسال می‌کرده کتابهای مختلفی را سفارش می‌داده و به مرور از راه دور با دوئل و دیگر کارکنان کتابفروشی صمیمی شده است. فرانک دوئل در سال 1969، پیش از آنکه نویسنده امکان بیابد تا به انگلستان سفر کند و دوست نادیده‌اش را ملاقات کند به دلیل بیماری از دنیا می‌رود.
اولین نامه این مجموعه با این جملات آغاز می‌شود:
"آقایان،
تبلیغ شما در هفته‌نامه‌ی "نقد ادبی شنبه" می‌گوید که زمینه‌ی کاری شما در خصوص کتاب‌هایی است که دیگر در بازار موجود نیستند. عبارت "فروشندگان کتاب‌های عتیقه" یک جورهایی من را می‌ترساند؛ چون به نظر من، عتیقه با گران‌قیمت برابر است. من نویسنده‌ی فقیری هستم که سلیقه‌ی عتیقه‌ای در کتاب دارم و کتاب‌هایی را می‌خواهم که تهیه‌ی آن‌ها در اینجا غیرممکن است؛ به جز نسخه‌های نایاب که خیلی گران‌قیمت‌اند، یا نسخه‌های انتشارات بارنز و نوبل که بچه‌مدرسه‌ای‌ها حسابی علامت‌گذاری‌اش کرده‌اند.
به پیوست فهرستی از نیازهای خیلی فوری و مهم‌ام را می‌فرستم. اگر نسخه‌ی دست‌دوم و تمیز هر کدام از کتاب‌های این فهرست را با قیمت کمتر از 5 دلار دارید، این نامه را سفارش خرید به حساب بیاورید و آن‌ها را برای من بفرستید ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 صفورا زواران حسيني:  از این کتاب‌هاییه که سریع خونده میشن. هم به سرنوشت آدم‌های داخل نامه‌ها علاقمند شدم، هم حال و هوای آن سال‌ها و سبک زندگی برایم جالب بود.

 امیر بندرآبادی:  اگر مقدمه‌ی کتاب را بخوانید متوجه می‌شوید که یک فیلم هم با بازی آنتونی هاپکینز در نقش فرانک دوئل بر اساس این کتاب ساخته شده است و اولین بار هم من فیلم را دیدم. دیدن فیلم حس بسیار بهتری نسبت به خواندن این کتاب داشت. البته به نظر من واضح است، چون این کتاب فقط نامه‌های مبادله شده بین هانف و دوئل است ولی در فیلم نامه‌ها جان گرفته‌اند. در مورد خود کتاب هم به نظرم بعضی نامه‌ها یا ترجمه نشده یا اصلا موجود نبوده در کتاب اصلی چون یکدفعه به موضوعاتی در خود نامه‌ها اشاره می‌شد که قبلا اشاره‌ای در این کتاب بهش نشده ولی معلوم است که بین هانف و دوئل مطرح شده است.
در کل خواندن کتاب حس بسیار خوبی به من داد ولی بعد از مرگ دوئل انتظار می‌رفت که هانف احساسات بیشتری خرج دهد که اینگونه نشد