بخريد و بخوانيد ...
از کیومرث تا همای: خلاصه قصه‌های شاهنامه فردوسی

از کیومرث تا همای: خلاصه قصه‌های شاهنامه فردوسی

نویسنده: محمد محمدعلی 
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1399 (چاپ 2)
قیمت: 120000 تومان
تعداد صفحات: 525 صفحه
شابك: 978-600-182-159-2
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 1 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'از کیومرث تا همای: خلاصه قصه‌های شاهنامه فردوسی':

نویسنده قصه‌های شاهنامه را از ابتدا تا انتها فهرست‌وار برشمرده و هریک را بطور خلاصه، به نثر، توضیح داده است. او تاکید می‌کند که در این اثر "از حوادث فرعی و ذکر جزئیات جنگ‌ها و انواع ابزار جنگجویان و نام شخصیت‌ها و پهلوانان کم اثر صرف‌نظر" کرده "تا جوانانی که به شوق خواندن شاهنامه، این کتاب را برمی‌گزینند، نخست با خط روایی و نشیب و فرازهای قصه‌ها روبرو شوند و در آستانه لذت از شاهنامه‌ای نسبتا بی‌حاشیه قرار بگیرند ..."
ساختاری که برای شرح هر قصه انتخاب شده این است که "اندکی تفاسیر پیرامونی" به صورت شماره‌گذاری شده درباره هر قصه در ابتدای هر فصل آمده. سپس خلاصه داستان آورده شده و بالاخره هر فصل با "گریزی بر افکار برخی از شخصیت‌های قصه" پایان یافته است.
در پایان اولین فصل کتاب که به "سی سال پادشاهی کیومرث" می‌پردازد، ذیل "گریزی بر افکار کیومرث هنگام مرگ" می‌خوانیم:
"... آه که سروش غیب پیام شادی‌زا با خود نداشت. وقت آن است که از جهان زندگان بروم. دریغا که فرصت اندک بود و اکنون دیگر من مجالی برای کارهای مهم ندارم. گریزی نیست از رفتن. باید بروم اما نمی‌دانم به کجا ... این حسرت کارهای ناکرده و تشویشی که از جهان ناشناخته در تن و جانم افتاده مرا در مرز بودن و نبودن، گاه به این‌سو و گاه به آن‌سو می‌کشاند. گاه می‌توانم خود را کامل و به‌درستی ببینم و گاه ناقص و محو. گاه خود را باریک و بلند می‌بینم و گاه کوتاه و گرد، غلتان به سوی دیاری نامعلوم. آیا من تنها نمونه‌ای بودم برای آزمونی بزرگ و شروع جهانی وسیع‌تر از آن چه که دیده‌ام؟ ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!