شناسنامه محصول
شهر و ستارگان
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

شهر و ستارگان

(The City and the Stars)
نویسنده: آرتور سی. کلارک (Arthur C. Clarke)
ترجمه: حسین شهرابی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1400 (چاپ 3)
قیمت: 100000 تومان
تعداد صفحات: 331 صفحه
شابك: 978-600-182-179-0
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 14 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.6 امتیاز با رای 5 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'شهر و ستارگان':

یک میلیارد سال بعد، اقیانوس‌های زمین تبخیر شده‌اند و بشر هم تقریبا از زمین ناپدید شده. ساکنان شهر "دیاسپار" تصور می‌کنند آخرین انسان‌های کیهان هستند. اما هیچ چیزی از سیاره‌ی زمین و دیگر نقاط جهان نمی‌دانند. شهر با دیواری بلند از جهان جدا شده و میلیون‌ها میلیون سال است که کسی شهر را ترک نکرده، هرچند همه‌ی انسان‌ها عمر جاویدان دارند.
سپس بعد از میلیون‌ها سال، نخستین بچه متولد می‌شود: آلوین که بی‌اندازه کنجکاو است از دنیای بیرون شهر بداند. آلوین به رغم همه‌ی مشکلات سفری را آغاز می‌کند که حقیقت شهر و تاریخ بشر را بیابد و بی‌آن‌که خود بخواهد آینده‌ی تازه‌ای برای بشر رقم بزند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"شهر، مثل جواهری درخشان، بر سینه‌ی بیابان خفته بود. روزگاری با تغییر غریبه نبود، اما حالا "زمان" از کنارش می‌گریخت. شب و روز بر چهره‌ی بیابان می‌دویدند، اما در خیابان‌های دیاسپار همیشه عصر بود و تاریکی هرگز به آن قدم نمی‌گذاشت. در شب‌های بلند زمستان، آخرین ذره‌های رطوبت بازمانده در هوای نازک پیرامون زمین می‌چگالید و بیابان را با ژاله می‌پوشاند - اما شهر نه گرما به خود می‌دید و نه سرما. هیچ تماسی با دنیای بیرون نداشت؛ خودش جهانی بود ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 احسان تقي‌زاده:  در یک کلام عالی!
این کتاب حدود 60 سال پیش نوشته شده. ولی من اگر در زمان خواندن کتاب از تاریخ نوشته شدنش خبر نداشتم، به هیچ وجه نمی‌توانستم متوجه آن شوم. چندین مورد که نویسنده در آن زمان با استفاده از تخیل خود ساخته و در داستان به آن پرداخته (آن هم به صورت مفصل و با شرح جزئیات) در حال حاضر با اتکا به علم و توان بشر به واقعیت پیوسته و نکته جالب اینجاست که چقدر به تخیل آن زمان نویسنده نزدیک هستند.
در نهایت همانطور که از این نویسنده انتظار داشتم در طول داستان مواردی را مطرح می‌کند که در میان نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی آن دوران (یا حتی حال) فقط تعداد انگشت‌شماری از آنها توانایی تخیل، تجسم و در نهایت تفسیر آنها را با این کیفیت دارند. و در آخرهای داستان هم با مطرح کرده یک ایده ناب دیگر ضربه نهایی را میزند. ضربه ای که همچنان پس از گذشت دو روز از اتمام داستان بدجور من را به خود مشغول کرده که ذهن خلاق یک انسان تا کجاها که نمیتواند پرواز کند. نکته قابل توجه دیگر ترجمه جالب جناب شهرابی است که در ابتدای کتاب به نظر می آید متن کمی ثقیل است ولی هرچه جلوتر میرویم بیشتر به آن خو میگیریم تا بعد از مدتی همان متن ثقیل به نظر کاملا روان می آید.

 مهرداد مستغیثی:  زیبا

 مهدي صادق: 

داستان عجیب و جالبی بود. شخصیت‌هایی داخل داستان وجود داره که آدم احساس میکنه که می‌تونه با اونها دوست بشه. یکی از اون داستانهاییه که باعث می شه آرزو کنید که ای کاش اونجا و در متن داستان حضور داشتید و از نزدیک تو این ماجراجویی شرکت می‌کردید. البته من خودم رو یک خواننده خیلی جدی کتابهای علمی/تخیلی نمیدونم، ولی مقیاس داستان و حماسی بودن خط داستانی اون منو درگیر خودش کرد. توصیفات کلارک از جهان مرده، جوامع آینده و هوش مصنوعی و ... که بعضی‌هاش هنوز که هنوزه خیلی تازگی داره. "شهر و ستاره ها" رو برای افرادی که هنوز اون رو نخوندن بسیار توصیه می‌کنم، البته اصطلاحات بکار رفته در ترجمه برخی اوقات واقعاً خسته‌کننده می‌شود و به نظرم بهتره متن با نثر روان‌تری بازنویسی بشه.

در نهایت اینطور به نظرم میرسه که احتمالاً باید به لیست داستان های کلارک مجدداً یه نگاهی بندازم و ببینم چه چیزهای دیگه‌ای رو تا الان از دست دادم و نخوندم.

 نگين بختياري:  عالی