شناسنامه محصول
من نجود هستم، ده ساله و طلاق گرفته
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

من نجود هستم، ده ساله و طلاق گرفته

(I Am Nujood, Age 10 and Divorced)
نویسنده: دلفین مینویی (Delphine Minoui)
ترجمه: عطیه سادات میرخانی
ناشر: هیرمند
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 7500 تومان
تعداد صفحات: 124 صفحه
شابك: 978-964-408-383-9
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 14 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.67 امتیاز با رای 3 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'من نجود هستم، ده ساله و طلاق گرفته':

نجود در خانواده‌ای بسیار فقیر زندگی می‌کند. پدر که از پس مخارج فرزندان خود برنمی‌آید، تصمیم می‌گیرد دختر نه ساله‌اش را به عقد مردی بسیار بزرگ‌تر از خودش درآورد. نجود با تمام رویاهای کودکانه‌ای که در سر می‌پروراند مجبور به ازدواج می‌شود. این داستان واقعی‌ست و می‌تواند الهام‌بخش تمام زنانی باشد که حتی برای بدست آوردن کوچک‌ترین حقوق‌شان هم مجبور به مبارزه هستند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"سرم گیج می‌رود، در همه‌ی عمرم این‌همه آدم ندیده‌ام. در حیاط بیرونی دادگاه، مردم از هر سو در جنب‌وجوش‌اند: مردانی با کت و شلوار و کراوات، با پوشه‌های زرد زیر بغل، برخی با پوشش سنتی بلند مردان یمنی، با زنار که تا مچ پا می‌آید و زنانی که آن‌چنان بلند فریاد می‌زنند و شیون می‌کنند که حتی یک کلمه هم از حرف‌هایشان را نمی‌فهمم. خیلی دوست دارم لب‌خوانی کنم تا بفهمم چه می‌گویند، اما نقاب‌های سیاهشان همه‌چیز را، به غیر از چشم‌های بزرگ و گردشان، پوشانده است. این زنان آن‌چنان عصبانی‌اند که گویی توفانی سهمگین خانه‌هایشان را خراب کرده است ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 فاطمه عباسی:  واقعا این کتاب عالی است

 الهه طاهري:  این کتاب برای من ارسال نشده بود اما اسمش اینقدر قابل توجه بود که اول بخوانمش.
داستان هم به اندازه اسمش قابل توجه و تکان‌دهنده بود، البته نمی‌دانم چرا نویسنده و مترجم هر دو با این پیش‌فرض جلو رفته بودند که مخاطب می‌داند با یک داستان واقعی و بیوگرافی طرف است.
به نطرم این توضیحی بود که باید پشت جلد یا در مقدمه داستان اضافه می‌شد. برای مخاطبی مثل من که از همه جا بی‌خبر خواندن کتاب را شروع کرده است.
حتی اگر از طرح جلد اصلی کتاب استفاده می‌شد، بهتر بود و راحت‌تر می‌شد به این نتیجه رسید. متاسفانه طرح جلد این کتاب شباهت زیادی به پوستر فصل چهار سریال سریال هوملند دارد (اگر نخواهیم از کلمه کپی استفاده کنیم!). که حتی با توجه به مضمون داستان هم انتخاب مناسبی نیست!!!!
در نهایت هر کسی که قبلا کتاب ملاله را خوانده و پسندیده، قطعا این کتاب را نیز می‌پسندد. و اگر هم هیچ کدام را نخوانده، شدیدا پیشنهاد می‌کنم که هر دو را بخواند.