بخريد و بخوانيد ...
سقوط فرشتگان
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

سقوط فرشتگان

(Falling Angels)
نویسنده: تریسی شوالیه (Tracy Chevalier)
ترجمه: نینا فراهانی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1400 (چاپ 5)
قیمت: 98000 تومان
تعداد صفحات: 297 صفحه
شابك: 978-600-229-423-4
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 4 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'سقوط فرشتگان':

داستان در انگلستان اواخر قرن نوزدهم می‌گذرد و در روزی آغاز می‌شود که ملکه ویکتوریا درگذشته است. دو خانواده‌ی کلمن و واترهاوس با یکدیگر همسایه هستند و در همین روز در قبرستان نزدیک محل سکونت‌شان یکدیگر را ملاقات می‌کنند. این ملاقات برای کیتی کلمن و گرترود واترهاوس که از زمین تا آسمان با همدیگر تفاوت دارند، آغاز روابطی نزدیک میان خود و خانواده‌هایشان است.
خانم کلمن درس‌خوانده و صاحب تفکرات مدرنی است که نشانه‌ی پایان عصر ویکتوریا و آغاز دوران جدیدی است. او دخترش ماد را هم براساس همین طرز تفکر بزرگ می‌کند. در مقابل خانم واترهاوس تربیتی سنتی دارد و هنوز به آموزه‌های دوره‌ی ویکتوریا پایبند است. او هم دخترش لاوینیا را براساس همین شیوه تفکر تربیت می‌کند. ماد و لاوینیا به بهترین دوستان یکدیگر تبدیل می‌شوند و این باعث نزدیکی دو خانواده به یکدیگر می‌شود ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"امروز صبح که از خواب بیدار شدم، همسرم کنارم نبود. اگرچه این به خواست خودم اتفاق افتاده بود، باز نمی‌دانستم چه حسی دارم - خوشحالم یا حیرت‌زده.
خب، با خودم گفتم این هم یک شیوه‌ی جدید برای آغاز قرن جدید است و با به یاد آوردن شب گذشته حالت تهوع گرفتم.
خیلی عجیب بود. ریچارد کجای این خانه‌ی بزرگ بود و چه‌طور قرار بود هر کدام‌مان برگردیم سر جای‌مان. آدم‌های این‌جا در ریزه‌کاری این مسائل بسیار باتجربه‌تر از من بودند. باتجربه‌تر از هر دو ما. ریچارد برخلاف بلوف‌‌هایی که دیشب می‌زد، در پنهان‌کاری دست‌کمی از من ندارد. گرچه فکر می‌کنم خودش را مشتاق این کار نشان می‌دهد. خیلی مشتاق ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 الهه طاهري:  سقوط فرشتگان از آن کتاب‌هاییست که نمی‌توانم تصمیم بگیرم دوستش دارم یا نه.
داستان با مرگ ملکه ویکتوریا در سال 1901 شروع می‌شود و به مدت نه سال (سال‌های سلطنت ادوارد هفتم) سرنوشت دو خانواده را دنبال می‌کند. نثر کتاب نثر مخصوص و دوست‌داشتنی تریسی شوالیه است. نثری روان با همان توصیف‌ها و جزئیات دقیق که در "دختری با گوشواره مروارید" هم استفاده شده و این بار مخاطب را به ابتدای قرن بیستم و آغاز تغییرات در انگلستان ویکتوریایی می‌برد. تریسی شوالیه در این کتاب از چندین راوی اول شخص استفاده کرده بود و تقریبا به همه شخصیت‌های داستانش فرصت داده بود تا بخشی از داستان را از زاویه دید خود روایت کنند. اما بخش اصلی کتاب از زبان زنان کتاب روایت می‌شود و با توجه به سیر اتفاقات می‌توان گفت "سقوط فرشتگان" کتابی درباره زنان در آغاز قرن بیستم است. "سقوط فرشتگان" بر خلاف "دختری با گوشواره مروارید" (که سرشار از رنگ‌های درخشان و حس خوب هنر و نقاشی بود)، بوی مرگ می‌داد. کتاب با یک مرگ شروع (ملکه ویکتوریا) و با یک مرگ پایان یافت (پادشاه ادوارد هفتم). در طول داستان هم مرگ بر بخش‌های مختلف داستان سایه انداخته بود. (قبرستان، گورکن‌ها، فرشته‌ها و ظرف‌های خاکستر، تشریفات خاکسپاری و عزاداری و ...) مشکل اصلی در مورد این داستان این بود که من تا صد صفحه اول داستان سردرگم بود که داستان چه مسیری را در پیش گرفته و هدف نویسنده و شخصیت‌ها چیست و قرار است به کجا برسند. و اضافه شدن این مسئله به جزئی‌گری نویسنده باعث شد حس کنم در لندن قرن بیستم گم شده‌ام. مشکل بعدی رفتار غیر قابل درک بعضی از شخصیت‌ها به خصوص کیتی کولمن بود. که حتی روایت بخشی از داستان از زبان خودش توجیهی بر رفتارهای عجیب و غریبش نبود.
انتظاری که از تریسی شوالیه داشتم در این کتاب برآورده نشد و با توجه به همه مسائل امتیاز من به این کتاب بین سه و چهار است.