بخريد و بخوانيد ...
بیوتن

بیوتن

نویسنده: رضا امیرخانی (Reza Amirkhani)
ناشر: علم
سال نشر: 1401 (چاپ 17)
قیمت: 225000 تومان
تعداد صفحات: 480 صفحه
شابك: 978-964-405-928-5
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 14 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.8 امتیاز با رای 5 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'بیوتن':

رسم‌الخط خاص نویسنده در این کتاب از همان نامی که بر روی جلد درج شده، خود را نشان می‌دهد. درگیر کردن خواننده با این مساله که آیا نام کتاب همان "بی‌وطن" است که به این صورت نوشته شده، یا مفهوم دیگری در کنار هم قرار گرفتن این چند حرف مستتر است. احتمالا پاسخ نویسنده این است که باید داستان را بخوانید و خود قضاوت کنید.
کتاب داستان ارمیا، رزمنده و جانبازی است که اکثر دوستان خود را در دوران جنگ تحمیلی از دست داده است. او پس از پایان جنگ بطور اتفاقی با دختری به نام آرمیتا آشنا می‌شود که یک آمریکایی ایرانی‌الاصل است و برای کاری به ایران آمده است.
آشنایی ارمیا و آرمیتا منجر به مهاجرت ارمیا به آمریکا می‌شود. آن دو قرار گذاشته‌اند که در آمریکا با یکدیگر ازدواج کنند اما با ورود ارمیا به آمریکا و تماس او با آن جامعه و ایرانیان ساکن آن کشور، حوادثی اتفاق می‌افتد و سرنوشت متفاوتی برای ارمیا و آرمیتا رقم می‌خورد
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"سیلور من یعنی مرد نقره‌ای. بی‌حرکت که بماند با یک مجسمه‌ی فلزی هیچ تفاوتی ندارد. تازه خودش را که تکان بدهد، دست بالا مثل یک آدم آهنی می‌شود. موی نقره‌ای، صورت نقره‌ای، لباس نقره‌ای، کفش نقره‌ای، دست نقره‌ای ... فقط دودوی مردمک چشم‌های خاکستری‌ش هستند که نوعی از حیات را در او نشان می‌دهند. تازه اگر آن پلک‌های سنگین نقره‌ای بگذارند …
بچه‌های کوچک، اگر چه بارها او را دیده‌اند، اما باز هم از دیدن او جا می‌خورند. آرام نزدیک‌ش می‌روند. به یکی دو قدمی‌ش که می‌رسند، سیلورمن بدن خشک خودش را تکانی می‌دهد. بچه‌ها جیغ می‌زنند و فرار می‌کنند به سمت پدر و مادرشان. پدر و مادری که لب‌خند به لب ایستاده‌اند و اطوار بچه‌شان را سیر می‌کنند. بعد سیلورمن یکی از دکمه‌های کنترل از راه دور ضبط صوت دو باندی نقره‌ای‌ش را پنهانی فشار می‌دهد. صدایی خشن از یک حنجره‌ی فلزی در می‌آید که: ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 فاطمه عارف‌نژاد:  بیوتن ... بدون اغراق کتابی سرشار از شگفتی است. بهترین و پر محتواترین کتاب رضا امیرخانی از نظر من بیوتن است. خیلی دوست‌داشتنی بود و البته دردناک. با قاطعیت میگم کسی اگه این کتاب را نخواند چیز زیادی را از دست داده. بیوتن معجون خوشایندی است از صدها شگفتی با شکوه و شاید همه این سحرآمیز بودنش برآمده از شخصیت ارمیاست که سخت سردرگم مانده در شهر بی‌آسمان نیویورک ... اوج توانایی قلم امیرخانی را باید در بیوتن دید. پنج ستاره میدم چون: جایی برای ستاره بیشتر ندارید!