شناسنامه محصول
نور جهان

نور جهان

نویسنده: کریستیان بوبن (Christian Bobin)
ترجمه: پیروز سیار
ناشر: دوستان
سال نشر: 1390 (چاپ 3)
قیمت: 4000 تومان
تعداد صفحات: 143 صفحه
شابك: 978-964-6207-36-3
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 5 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (5 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'نور جهان':

این کتاب حاصل گفت‌وگوی طولانی لیدی داتاس، شاعر و نویسنده فرانسوی، با کریستیان بوبن است که از چهره‌های سرشناس ادبیات معاصر فرانسه به شمار می‌آید. در این گفت‌وگو بوبن به تامل درباره تحولات روحی خود می‌پردازد و از عناصر شکل‌دهنده تفکر خویش سخن به میان می‌آورد. در باب نویسندگان و شاعرانی که دلبسته آنها است، صحبت می‌کند و آرای انتقادی خود را درباره‌ی پاره‌ای از چهره‌های مشهور ادبی بیان می‌دارد. وی تصریح می‌کند که به تعریف خاصی از ادبیات نظر دارد و سنخ ویژه‌ای از آثار ادبی را می‌ستاید. از دیدگاه او، آن دسته از آفرینش‌های ادبی درخور اعتنا و دارای اصالت هستند که موجب نوعی تحول روحی در خواننده شوند و او را بینش و بصیرت بخشند ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"بی‌اندازه نادر است که به کسی برخورد کنیم، خواه با اشخاص زیادی معاشر باشیم یا از زمره‌ی آن کسانی باشیم که گوشه‌گیر خوانده می‌شوند. اکثر مردمان از آن روی برخورد با خود را بس دشوار می‌سازند که به راستی در کلام خویش حضور ندارند یا عاری از روحند. من همواره برای تازگی تصورناپذیر وجود دیگری اعتبار قایل می‌شوم، اما اگر دیگری این شگفتی را به هدر داده باشد تا مانند همگان گردد، این اعتبار تحلیل خواهد رفت. چگونه می‌توان با هیچ‌کس سخن گفت؟ محال است. گاه میل به داشتن احساسات مشترک با دیگری چندان نیرو می‌گیرد که با این حال، بخت خویش را می‌آزمایم، اما اغلب بیهوده است: عقاید، نظر مرا به خود جلب نمی‌کند. آنچه مرا تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، این است که دیگری تمامی وزن زندگی خویش را در ترازوی واژه‌ها نهاده باشد و اندیشه‌ی او بدان متکی باشد ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 مرضیه انصاری‌راد:  با خوندن این کتاب با کریستین بوبن آشنا شدم٬ این مرد بی‌نظیره٬ اون باعث شد یه خونه تکونی اساسی به افکارم بدم. دوست دارم همه‌ی آثارش رو بخونم٬ میدونین یجور حس خوب زندگی رو در من بیدار میکنه.