بخريد و بخوانيد ...
انسان‌ها، هیچ‌جا خانه نمی‌شود
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

انسان‌ها، هیچ‌جا خانه نمی‌شود

(The Humans)
نویسنده: مت هیگ (Matt Haig)
ترجمه: گیتا گرکانی
ناشر: هیرمند
سال نشر: 1401 (چاپ 910)
قیمت: 145000 تومان
تعداد صفحات: 352 صفحه
شابك: 978-964-408-362-4
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 34 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.5 امتیاز با رای 2 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'انسان‌ها، هیچ‌جا خانه نمی‌شود':

راوی داستان موجودی فرازمینی است که مخفیانه به زمین آمده تا چند نفری را بکشد!
اندرو مارتین، استاد دانشگاه کمبریج پس از سال‌ها تحقیق موفق می‌شود قضیه‌ی ریمن (Riemann hypothesis)، یکی از معروف‌ترین قضایای ریاضی حل نشده جهان را، حل کند. در عرض چند دقیقه، موجودات تمدنی فرازمینی که قرن‌هاست ساکنین کره زمین را زیر نظر گرفته‌اند به تکاپو می‌افتند. از نظر آنها انسان‌ها موجودات ابتدایی و خطرناکی هستند که با حل قضیه‌ی ریمن دانشی به دستشان افتاده که استحقاق استفاده از آن را ندارند و هم خودشان و هم کلیه کهشکشان را به خطر خواهند انداخت.
آنها خیلی سریع ترتیب سربه‌نیست شدن اندرو مارتین را می‌دهند. اما این کافی نیست! هرکس دیگری هم که از حل این قضیه با خبر شده باید بی‌سر و صدا ساکت شود. برای همین آنها یکی از میان خود را مامور می‌کنند تا با تبدیل شمایل خود به شکل اندرو مارتین به کره زمین برود و ضمن تحقیق درباره اینکه چه کسان دیگری در این مدت کوتاه از کشف مارتین مطلع شده‌اند، آنها را یک به یک بکشد. آخرین کسانی که باید از بین بروند همسر و فرزند نوجوان اندرو مارتین هستند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"خوب، جریان از چه قرار است؟
آماده‌اید؟
بسیار خوب. نفسی بکشید. برایتان می‌گویم.
این کتاب، این کتاب بخصوص، درست این‌جا، روی زمین، اتفاق افتاده. در مورد این است که کشتن یک نفر، و نجاتش چه بهایی دارد. در مورد عشق و شاعران مرده و کره‌ی بادام‌زمینی است. در مورد ماده و غیرماده، همه چیز و هیچ، امید و نفرت است. در مورد یک مورخ مونث چهل و یک ساله است به اسم ایزابل و پسر پانزده‌ساله‌اش به اسم گالیور و باهوش‌ترین ریاضیدان دنیا. خلاصه، درباره‌ی این است: چگونه انسان شوید ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 الهه طاهري:  انسان‌ها یک کتاب علمی تخیلی نیست، نگاهی متفاوت به بشریت، دغدغه‌ها و احساسات و عواطف آن از دید یک بیگانه است که برای کشتن چند انسان به زمین آمده.
نویسنده از زبان این راوی بیگانه به تمدن بشری، تکنولوژی و طریقه استفاده انسان از این تکنولوژی و به طور کلی هر چیزی که مربوط به انسان می‌شود انتقاد می‌کند و در بین داستان اطلاعاتی جالبی درباره ریاضیات به خواننده می‌دهد. نه آنقدر که از فرمول ریاضی روی جلد انتظار می‌رود ولی به زبان ساده.
ضرب آهنگ روایت داستان تند نیست اما خسته‌کننده هم نیست و خواننده را تا آخر همراه خودش می‌کشد. (حداقل برای من) در نهایت وقتی کتاب تمام شد این سوال ذهنم را مشغول کرده بود. انسان بودن برای من به چه معناست. به هر حال اگر به عنوان یک کتاب علمی تخیلی به "انسان‌ها" نگاه کنیم احتمالا ناامیدکننده است اما نگاه نویسنده به انسان و شیوه روایت آن برای من خیلی جالب بود. با توجه به یک سری اشکال‌های کوچیک امتیاز من 4.5 است اما چون جیره کتاب اجازه ثبت امتیاز "نیم" را نمی‌دهد، پنج امتیاز ثبت می‌کنم.

 ابوالفضل بيات:  نگاهی متفاوت به روابط انسانی، دوستی، دشمنی، محبت، نفرت، راستی و دروغ، خیانت و عشق. من از خوانش ش لذت بردم. ریتم و کشش خوبی داشت و فصل به فصل خواننده را راغب می‌کرد که ادامه بده و ببینه که در ادامه چه پیش می‌آید.