بخريد و بخوانيد ...
من از گورانی‌ها می‌ترسم

من از گورانی‌ها می‌ترسم

نویسنده: بلقیس سلیمانی 
ناشر: چشمه
سال نشر: 1400 (چاپ 5)
قیمت: 76000 تومان
تعداد صفحات: 208 صفحه
شابك: 978-964-5571-74-8
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 15 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4 امتیاز با رای 2 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'من از گورانی‌ها می‌ترسم':

زن میان‌سالی به نام فرنگیس برای گذراندن نوبت دوماهه نگهداری مادرش به شهر کوچک زادگاهش گوران می‌رود. اعضای خانواده فرنگیس هریک به نوبت دو ماه از مادر پیرشان نگهدای می‌کنند. او همواره با این کابوس رو به روست که مبادا مادرش در نوبتی که او پیشش مانده بمیرد؛ اما این بار او ناآرامتر از همیشه نزد مادرش رفته. نه تنها به تازگی از همسرش جدا شده بلکه همین مسئله باعث شدت گرفتن بحرانهای روحی میانسالی هم شده و ... داستان ساختاری خطی دارد و کل حوادث آن در طول این دو ماه می‌گذرد. محیط کوچک گوران، آدم‌های آشنای دیروز که هر یک مسائل خاص خود را یدک می‌کشند و ... همگی دست به دست هم می‌دهند تا این دوماه به شکلی غیرمنتظره بر زندگی فرنگیس تاثیر گذاشته و او را با سوال‌هایی بنیادین در زندگی روبرو سازد. (برگرفته از مطلب معرفی کتاب در وب سایت الف)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"می‌خواهم به راننده‌ی آژانس بگویم لطفا همین‌جا نگه دارید، نمی‌گویم. کدام راننده‌ی گورانی است که آدرس منزل حاجی‌پیله‌وری را نداند؟ می‌خواهم قبل از رسیدن به ابول و مغازه‌ی آقاتراب پیاده شوم، نمی‌شوم. با این چمدان و ساک سنگین چرا سر کوچه پیاده شوم و خودم را از کت‌وکول بیندازم؟ اصلا کدام راننده‌ی گورانی است که نداند خانواده‌ی پیله‌وری یک پسربچه‌ی پنجاه و دوساله به اسم ابول دارد که با همه‌ی راننده‌ها دست می‌دهد و روبوسی می‌کند و پیرزنی گول‌وگم و آلزایمری که زل می‌زند به طرف و خیلی که هنر کند می‌پرسد تو کی هستی؟
راننده که نگه می‌دارد، ابول از جایش بلند می‌شود. بعد از سال‌های سال هنوز هم از قد دیلاق ابول و دست‌ها و پاهایی که انگار به راه خودشان می‌روند و در هوا تکان می‌خورند، شگفت‌زده می‌شوم ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 الهه طاهري:  داستان سرراستی بود با شخصیت‌های واقعی. برعکس خیلی از رمان‌های آپارتمانی امروزی که پر شده از شخصیت‌هایی که سیگار به دست، پز روشن‌فکری می‌دهند شخصیت‌های این داستان واقعی بودند. شخصیت‌هایی شبیه همین مردمی که دور برمان می‌بینیم و داستانشان را می‌شنویم یا یواشکی پشت سرشان حرف می‌زنیم. حتی ترس‌ها و حوادث داستان هم برایم آشنا بود. تضاد سنت و مدرنیته در شهر و تمام شخصیت‌ها به خوبی دیده می‌شد و کاملا قابل درک بود. به نظرم همین واقع‌گرایی بزرگترین نکته مثبت داستان بود.
با توجه به روند پیشرفت داستان و شیوه روایت انتظار یک پایان‌بندی خوب داشتم که متاسفانه برآورده نشد. شاید اگر نویسنده به حوادث پایانی بیشتر می‌پراخت به خاطر توصیفات دقیق، واقع‌گرایی داستان و وطنی بودنش 5 ستاره می‌دادم ولی پایان داستان کمی ناامیدم کرد. البته هنوز هم مشتاق خواندن داستان‌های دیگر خانم سليماني هستم.

 زری علی‌پور:  سبک نوشتاری نویسنده بسیار خواندنی و لذت بخش است ... کتاب خوبی بود که پر از برخی دلهره‌های بیهوده و همیشه همراهمان است ...