بخريد و بخوانيد ...
چه کسی باور می‌کند رستم

چه کسی باور می‌کند رستم

نویسنده: روح‌انگیز شریفیان 
ناشر: مروارید
سال نشر: 1401 (چاپ 18)
قیمت: 140000 تومان
تعداد صفحات: 248 صفحه
شابك: 978-964-5881-62-5
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 56 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3.65 امتیاز با رای 17 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'چه کسی باور می‌کند رستم':

زن و شوهری مهاجر در قطار رهسپار سفری دراز هستند، زن در انزوای خودخواسته، با گذر از ایستگاه شهرها و مراحل عمر، روابط خویش را با شوهر و دختر، با خانواده و دوستانش در خاطره مرور می‌کند و به بازشناسی تازه‌ای از روح عاشق و صبور خود می‌رسد. بازاندیشی روانشناسانه‌ی آوارگی و نیاز به پیوندیابی با ریشه‌ها، اسطوره‌ی عشق و وطن محور اصلی این رمان است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
این کتاب برنده جایزه بنیاد گلشیری برای بهترین رمان اول منتشر شده در سال 1382 بوده است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اصلا ممکن نیست باور کنم. مثل این است به آدم بگویند: تو که رفته بودی سفر، ممکلتت را آب برد.
قطار آهسته به راه می‌افتد. از جلو دکه روزنامه‌فروشی می‌گذریم، زن فروشنده بی‌آن که ما را ببیند نگاهمان می‌کند. میانسال است و هیکل درشت و چاقی دارد. جلو دکه‌اش انبوهی روزنامه و شکلات چیده شده است. جهان روزنامه‌هایش را از او خرید. انبوه روزنامه، دیوارهایی که ما را از هم جدا می‌کند.
تو می‌گفتی: تنهایی انسان به میل خود او بستگی دارد.
می‌گفتی: تحمل تنهایی وقتی سخت است که جز این باشد …

از کنار قطاری که در سکوی روبرو ایستاده می‌گذریم. به پنجره قطار که پنجره نیست شیشه‌ای یک تکه و بزرگ است که باز و بسته نمی‌شود، نگاه می‌کنم و فکر می‌کنم قطارهای در حال حرکت مانند زندانند و ایستگاه‌های وسط راه ساعت‌های ملاقات. آدم اگر شجاع باشد می‌تواند از آنها برای فرار استفاده کند. اما باید شجاعت داشت حتی شده یک جو ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 پگاه پاكپرور:  بسيار بسيار لذت بردم. اين كتاب را به همه خانمها پيشنهاد ميكنم .نثر زيبا و فلشبكهاي قشنگ و محتوايي كه شما را به فكر فرو ميبرد(حداقل براي من اينطور بود). با تشكر از جيره كتاب كه اين كتاب را براي من فرستاد.

 مژگان كريمي:  کتابي است با خط داستانی تکراري، اما پرداختي نو. فلش‌بک‌هاي مکرر، نثر ساده و روان، معرفی به اندازه شخصیت‌های داستان و البته دلتنگی‌های راوی که برای خواننده ایرانی آشناست. همه و همه باعث شده که این کتاب دانشین و جذاب باشد. از خواندنش لذت بردم و همه نوستالژی‌هایم مرور شد.

 فرزانه عامري:  رمانی متفاوت است. داستان تکراری اما متفاوت یک زن. شخصیت پر جرات داستان با گذشت سال‌ها، همچنان عشق زمان کودکیش را در درون خود زنده نگاه داشته. بهترین جمله این کتاب : "آری تمامی اندوه‌ها، اندوه همه کسان، وزن آن کودک خفته است که تا ابد حمل خواهی کرد."