بخريد و بخوانيد ...
خدمتکار و پروفسور
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

خدمتکار و پروفسور

(The Housekeeper and the Professor)
نویسنده: یوکو اوگاوا (Yoko Ogawa)
ترجمه: کیهان بهمنی
ناشر: آموت
سال نشر: 1402 (چاپ 16)
قیمت: 125000 تومان
تعداد صفحات: 248 صفحه
شابك: 978-600-6605-17-3
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 65 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4 امتیاز با رای 12 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'خدمتکار و پروفسور':

داستان از زبان "خدمتکار" روایت می‌شود. او و پسرش "جذر" مواظبت از "پروفسور" را برعهده دارند. "جذر" اسم واقعی پسرک نیست. این اسم را پروفسور روی پسربچه گذاشته چون موهایش او را به یاد علامت رادیکال می‌اندازد!
پروفسور در یک تصادف بشدت آسیب دیده و به همین خاطر حافظه‌ی کوتاه‌مدت‌اش بیشتر از 80 دقیقه خاطرات و اطلاعات را در خود نگهداری نمی‌کند. او تئوری‌های پیچیده ریاضی یا نام بازیکنان محبوب بیس‌بال‌اش را به خوبی به خاطر دارد اما خدمتکار ناچار است هر روز صبح که کارش را شروع می‌کند، خود را به او معرفی کند. گاهی روزها حتی بیش از یکبار!
به خاطر وضعیت پروفسور، خدمتکار تلاش می‌کند تا راه‌هایی بیابد که بتواند با او به بهترین وجه کنار بیاید و کارش را انجام دهد. حتی شده برای 80 دقیقه!
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ما پروفسور صدایش می‌کردیم. او هم پسرم را جذر صدا می‌کرد چون می‌گفت بالای سر تخت و صاف پسرم او را یاد علامت رادیکال می‌اندازد.
پروفسور در حالی که موهای پسرم را پریشان می‌کرد، گفت: "مغز خوبی تو کله‌ی این پسر هست." جذر هم که برای در امان ماندن از اذیت‌های دوستانش کلاه می‌گذاشت، با اوقات تلخی شانه بالا انداخت. "با همین علامت کوچک توانستیم بی‌نهایت عدد بشناسیم. حتی عددهایی که قابل مشاهده نیستند." و با انگشت روی سطح خاک‌گرفته‌ی میزش یک رادیکال کشید.

در میان هزاران هزار چیزی که من و پسرم از پروفسور یاد گرفته بودیم، معنی جذر اعداد یکی از مهم‌ترین آن‌ها بود. بی‌تردید پروفسور از این‌که من مدام از واژه‌ی بی‌شمار استفاده می‌کردم ناراحت می‌شد. به اعتقاد او این کلمه خیلی آبکی بود چرا که اعداد راهی برای توصیف و تشریح کل کهکشان بودند. اما خب من هم کلمه‌ی دیگری برای این منظور بلد نبودم. پروفسور به ما چیزهایی درباره‌ی اعداد اول و صدها هزار موقعیت متفاوت آن‌ها یاد داده بود. همچنین درباره‌ی بزرگ‌ترین عدد ثبت شده در کتاب رکوردهای گینس که فقط در بعضی اثبات‌ها ریاضی کاربرد داشت و درباره‌ی مقوله‌ی ماورای بی‌نهایت توضیحاتی داده بود، اما جالب‌تر از همه‌ی این مقولات صرف همنشینی با خود پروفسور بود ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا بیابید.

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 فاطمه عارف‌نژاد:  من ریاضیات را دوست دارم و اوقات خوشی را با این کتاب و پروفسور دوست‌داشتنی‌اش گذراندم. البته شک دارم که حتی افرادی که با ریاضی میانه خوبی ندارند هم دلشان بیاد و با جذاب بودن کتاب مخالفت کنند. خوب هم شاید واژه مناسبی نباشد، در نوع خودش یک رمان ایده‌آل و سرشار از زیبایی بود.

 سيده آسيه موسوي معاف:  زیبا و دلنشین در عین حال غم‌انگیز. اگر چه اصل موضوع فراموشی یکم تکراریه اما این داستان به نظر من فوق‌العاده بود. خیلی دوستش داشتم. ممنون جیره عزیز.

 گلناز گرايلي:  کتاب بسیار بسیار لطیف و دوست داشتنی بود

 صفورا زواران حسيني:  نیم ستاره کم کردم برای این که با اینکه ایراد خاصی از قصه نمی‌توانم بگیرم اما هیجان زده‌ام هم نمی‌کند که دستم به پنج ستاره دادن برود. نیم‌ستاره کمتر دیگر هم مربوط به ترجمه است یا شاید هم تایپ! یک جمله‌هایی پراکنده در متن کتاب ایراد دارند. یک کلمه‌ای شان کم است یا یک طوری‌اند که معلوم نیست اشکال ترجمه است یا تایپ.

 فربد عالمي:  اثر دلنشيني است كه حاوي نكاتي از اعجاز اعداد مي‌باشد و اشاره‌هاي زيادي به اسرار و رموز اعداد در كتاب خلقت آفرينش دارد، كه اگر علاقه‌مند به رياضيات باشيد خواندن اين رمان بسيار جالب خواهد بود.