بخريد و بخوانيد ...
کار از کار گذشت
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

کار از کار گذشت

(The Chips Are Down)
نویسنده: ژان پل سارتر (Jean-Paul Sartre)
ترجمه: حسین کسمایی
ناشر: جامی
سال نشر: 1403 (چاپ 3)
قیمت: 155000 تومان
تعداد صفحات: 164 صفحه
شابك: 978-964-7468-73-2
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 95 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3.56 امتیاز با رای 16 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'کار از کار گذشت':

او و پیر هیچوقت همدیگر را در زندگی ملاقات نکرده‌اند. حالا اما هر دو مرده‌اند. او به دست شوهرش آندره مسموم شده چون آندره می‌خواسته با خواهر او، لوست، ازدواج کند و ثروت او را هم در اختیار داشته باشد. پیر از سوی دیگر در حال برنامه‌ریزی برای یک انقلاب و خیزش مردمی بوده که بدست دوستش لوسین کشته می‌شود.
حالا اما او و پیر دو روح هستند که سرگردان می‌توانند در میان زندگان پرسه بزنند، بدون آنکه دیده شوند. تنها کسانی که می‌توانند آنها را ببینند، روح‌های دیگر هستند. او و پیر همدیگر را در صفی که برای ثبت‌نام از "تازه وفات یافته"ها تشکیل شده ملاقات می‌کنند. در حین ثبت‌نام معلوم می‌شود که اوراق مربوط به مرگ آنها ایراد دارد و آنها اصلا قرار نبوده بمیرند. مهم‌تر اینکه این دو قرار بوده در زندگی محبوب یکدیگر و زوجی آرمانی باشند.
به همین خاطر به آنها فرصت داده می‌شود تا مجددا به مدت 24 ساعت به میان زندگان برگردند با این شرط که اگر در پایان این مهلت نتوانستند همدیگر را پیدا کنند و به یکدیگر علاقمند شوند، دوباره می‌میرند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پنجره‌ها نیمه بسته است، فقط یک باریکه‌ی نور وارد اتاق می‌شود و روی بازوی زنی می‌تابد. انگشتان منقبض و چروکیده این زن پتوی پوستی روی تختخواب را چنگ زده است. پرتو نور حلقه زناشویی "او شارلیه" را درخشان ساخته و در حالیکه بر سراسر بازوی او لغزیده صورتش را نیز روشن کرده است. او شارلیه با چشمان بسته و پره‌های دماغ باز ظاهرا بیمار و ناراحت است و ناله می‌کند.
دری باز می‌شود و در شکاف در مردی بی‌حرکت می‌ایستد. لباس فاخری بر تن و رنگ پوست بدنش گندمی و چشمان سیاه زیبایی دارد. سبیل آمریکایی روی لبش نقش بسته و تقریبا سی و پنج ساله به نظر می‌آید. این مرد آندره شارلیه است.
او با دقت به زنش نگاه می‌کند، لیکن نگاه او حاکی از دقتی است که با بی‌علاقگی توام و عاری از مهر و محبت می‌باشد.
وارد اتاق می‌شود و بدون صدا در را می‌بندد و با نوک پا به او نزدیک می‌گردد. او از ورود او بی‌خبر است و روی تختخواب دراز کشیده و بر روی لباس خوابش ربدشامبر بسیار زیبایی بر تن کرده است. پتوی پوستی پاهایش را پوشانده. آندره شارلیه لحظه‌ای در قیافه زنی که علائم رنج و بیماری در آن هویداست دقیق می‌شود و سپس خم شده و با ملایمت صدا می‌کند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 فرشته اسدي:  کتاب کار از کار گذشت با توجه به اینکه قرار است درباره نگاه فلسفی نویسنده در قالب داستان باشد علاوه بر اینکه توانسته این کار را بخوبی انجام داده و محتوا را به خواننده انتقال دهد با نثری شیوا و روان (هرچند که مترجم گرامی در برخی موارد واژه‌های سخت‌پسندی از دیدگاه مخاطب فارسی‌زبان انتخاب کرده بود و البته چند مورد اندک غلط تایپی نابخشودنی در آن وجود داشت مثل مبهوت که مبهود نوشته شده بود) خواننده را با نگاه نویسنده به موضوعی جذاب مثل مرگ و حیات تا به انتها جذب می‌کند. داستان شیرین است و دوست‌داشتنی و کمی تا قسمتی هم ابری و حزن‌انگیز درباره غریب‌ترین تجربه‌ی ما انسان‌ها یعنی مرگ.

 آزيتا كرمي‌پور:  شروع کتاب آدم را به این فکر می‌اندازد که با داستانی شبیه داستان‌های متداول روح و ... سرو کار خواهد داشت. اینکه کسی میمرد و روحش شاهد اتفاقاتی است که قادر به جلوگیری از وقوع آنها نیست. ولی کمی که حوصله کنید و داستان را ادامه دهید در می‌یابید که داستانی است کاملأ متفاوت با آنچه که انتظارش را دارید.