شناسنامه محصول
گل صحرا
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

گل صحرا

نویسنده: واریس دیری 
ترجمه: شهلا فیلسوفی، خورشید نجفی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 13)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 286 صفحه
شابك: 978-964-362-168-1
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 103 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3.88 امتیاز با رای 39 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'گل صحرا':

واریس دیری زنی فوق‌العاده است. روح او مانند زیبایی‌اش، نفس را در سینه حبس می‌کند. او به شکلی مضاعف زندگی می‌کند. روزها مدل بین‌المللی معروف و سخنگوی حقوق زنان در آفریقاست و شب‌ها رویای بازگشت به خانه، به وطنش سومالی را در سر می‌پروراند.
وقتی واریس دوازده سال بیش‌تر نداشت، از زندگی کوچ‌نشینی صحرایی فرار کرد. چون پدرش در مقابل پنج شتر ترتیب ازدواجش را با مرد غریبه‌ای شصت ساله داده بود. او از صحرای سخت سومالی می‌گذرد و به لندن جایی که به وسیله عکاسی کشف می‌شود، سفر می‌کند. او اما با خود خاطرات ناگوار و درد و رنج واقعی سنتی کهن را به همراه می‌برد. او در "گل صحرا" داستان زندگی خود را روایت می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب با کمی تغییر)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"صدای ضعیفی از خواب بیدارم کرد و وقتی چشم‌هایم را باز کردم، داشتم به صورت شیری نگاه می‌کردم. میخکوب، بیدار شدم و چشم‌هایم باز شد، خیلی باز. انگار می‌خواستم چشم‌ها را آن قدر گشاد کنم که حیوان رو به رویم را در آن‌ها جا بدهم. سعی کردم بایستم. اما چند روزی می‌شد که چیزی نخورده بودم، بنابراین پاهای ضعیفم به لرزه افتادند و زیر بدنم تا شدند.
بی‌حال از پشت، روی درختی که در سایه‌اش استراحت کرده بودم و به من در برابر تابش خورشید بی‌رحم ظهر آفریقا پناه داده بود، ولو شدم. سرم را به آرامی به عقب تکیه دادم، چشم‌هایم را بستم و فشار زمخت درخت را بر جمجمه‌ام احساس کردم. شیر آن قدر نزدیک بود که می‌توانستم بوی نفسش را در هوای داغ استشمام کنم.
شروع به راز و نیاز با خدا کردم: "خدای من، دیگر تمام شد. لطفا همین حالا جانم را بگیر." ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 پريسا احمدي:  یکی از دغدغه‌های من در نوجوانی این بود که چی می‌شد اگه من در یک خانواده بسیار پولدار در یکی از کشورهای پیشرفته به دنیا می‌آمدم؟! یا این که تفریحای ما در نظر خیلیا تفریحای چیپیه! اون زمان با خوندن این کتاب به این نتیجه رسیدم که از فضاهای اطرافم لذت ببرم، چون همین فضاها می‌توانند بستری باشند برای یک آینده موفق! خانم واریس دیری اگر فرزند صحرا در یکی از کشورهای فقیر دنیا نبود، قدرت سر بلند کردن در یک حرفه‌ی پر حاشیه در کشوری مثل آمریکا را نداشت ... " گل صحرا" کتابی است که من به عنوان یک خانم در موقعیت‌های مختلف زندگیم یادی ازش می‌کنم و البته شاید چنین تاثیری را بر آقایان خواننده نگذارد ...

 سمانه حسين‌پور:  امتیازم به کتاب به این خاطر بود که فکر می کنم در مورد یک معجزه نوشته شده، برای من که به جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی آن هم نه از نوع خشکش علاقه دارم، عالی بود.

 پريسا آستانه:  درباره زندگی زنی پرتلاش ... هروقت در زندگی ناامید می‌شوم با یادآوری زندگی واریس دیری تجدید روحیه می‌کنم.

 تکتم فکوری :  بسیار بسیار قابل تعمق

 بنفشه بامداد:  سرگذشت عجیب و شگفت‌انگیز خانم واریس دیری از آن داستان‌هایی است که فکر خواننده را بسیار درگیر می‌کند. در این داستان آداب و رسوم مردم بخشی از سرزمین آفریقا به خوبی به خواننده نشان داده می‌شود. با وجود اینکه قبلا فیلم مربوط به این داستان را دیده بودم و از پایان داستان مطلع بودم، اما مطالعه کتاب با ترجمه خوب و روان آن بسیار جذاب بود.

 حديث سخي:  كتاب جالبيه - وقتي اين كتاب و مي‌خونيد متوجه مي‌شيد كه آينده و خوشبختي هركس در دستش خودشه فقط بايد آن‌قدر قوي باشي كه به موقع كارها، مكان‌ها و آدمها رو رها كني

 زهرا بوسه:  امیدوار کننده است و سرگرم کننده. و اطلاعاتی هم از وضعیت زندگی وبقا در کشورهای افریقایی بدست میدهد

 حنيفه ايمانيان:  بسیار لحظاتی در حین خواندن کتاب پیش آمد که صبر کردم تا لرزشی که در پاهایم ایجاد شده و تا مغزم رسیده بود تسکین یابد و بعد به خواندن ادامه دادم. واقعا تأثیر گذار بود

 نازنين آثاري:  کتاب جالبی نبود با اینکه مطلب جدیدی داشت ولی مطلب آن برا م جالب نبود