بخريد و بخوانيد ...
آثار کلاسیک فلسفه
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

آثار کلاسیک فلسفه

(Philosophy: The Classics)
نویسنده: نایجل واربرتون (Nigel Warburton)
ترجمه: مسعود علیا
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1401 (چاپ 10)
قیمت: 115000 تومان
تعداد صفحات: 320 صفحه
شابك: 978-964-311-450-3
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'آثار کلاسیک فلسفه':

این کتاب شرح بیست و چهار اثر برجسته فلسفی است، آثاری که تاثیری شگرف در سیر فلسفه و سهمی چشمگیر در غنای آن داشته‌اند: از "جمهوری" افلاطون گرفته تا "نظریه عدالت" راولز. نویسنده مضامین هر کتاب را به شیوایی بیان کرده و آن گاه مهم‌ترین نقدهایی را که بر آن اقامه کرده‌اند بازنموده است. این کتاب اثری خواندنی و مدخلی است مناسب برای کندوکاو در آثار کلاسیک و دوران‌ساز فلسفه. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

فصل اول کتاب با عنوان "افلاطون: جمهوری" با این جملات آغاز می‌شود:

"غاری را در نظر آورید که در آن شماری را زندانی کرده‌اند. زندانیان به زنجیر بسته شده‌اند و رو به دیوار انتهای غار دارند. آن‌ها در تمام عمر آن‌جا بوده‌اند و لحظه‌ای سر نمی‌جنبانند، به طوری که جز دیوار غار هیچ چیز را نمی‌توانند ببیند. در پشت سر ایشان آتشی روشن است، و میان آن‌ها و آتش راهی است. در راه کسان گوناگون عبور می‌کنند و سایه آن‌ها بر دیوار غار می‌افتد. شماری از آن‌ها با خود پیکره‌هایی از حیوانات حمل می‌کنند که سایه آن‌ها نیز بر دیوار غار پیداست. زندانیان غار تنها می‌توانند سایه‌ها را ببینند. آن‌ها اعتقاد دارند که سایه‌ها اشیای حقیقی هستند، چرا که بیش از این چیزی نمی‌دانند. ولی واقعیت این است که ایشان هیچ‌گاه کسان واقعی را نمی‌بینند.

و اما روزی یکی از زندانیان آزاد می‌شود و مجال پیدا می‌کند که به جانب آتش بنگرد. در ابتدا شعله‌های آتش چشم‌هایش را به شدت می‌زند، ولی نرم‌نرمک جهان پیرامونش را مشاهده می‌کند. آن‌گاه از غار خارج می‌شود و در معرض نور پرفروغ آفتاب قرار می‌گیرد، نوری که بار دیگر چشم‌های او را می‌زند. رفته رفته بی‌مایگی و مسکنت زندگی پیشین خویش را درمی‌یابد: او همواره خود را به جهان سایه‌ها قانع کرده بود، حال آن‌که در پشت سرش جهانِ راستینِ روشن و پرفروغ با همه غنا و پرمایگی‌اش قرار داشت ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!