بخريد و بخوانيد ...
درس‌های خانم شیمی‌دان
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

درس‌های خانم شیمی‌دان

(Lessons in Chemistry)
نویسنده: بانی گارمس (Bonnie Garmus)
ترجمه: نگار درویش
ناشر: لگا
سال نشر: 1402 (چاپ 1)
قیمت: 298000 تومان
تعداد صفحات: 375 صفحه
شابك: 978-622-7668-44-5
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'درس‌های خانم شیمی‌دان':

داستان کتاب در دهه 1960 و در کالیفرنیا می‌گذرد. الیزابت زات یک شیمی‌دان است که به ستاره یک برنامه‌ تلویزیونی آشپزی بسیار موفق و محبوب تبدیل می‌شود.

او معتقد است که "زنی معمولی" وجود ندارد. اما در اوایل دهه 1960 تیم همکارِ او در موسسه تحقیقاتی هستینگز، که همگی مرد هستند، دیدگاهی کاملا غیرعلمی نسبت به برابری دارند. در این میان تنها یک‌نفر با نظریات او موافق است. کالوین ایوانز، دانشمند بی‌کس، باهوش، نامزد جایزه نوبل و بدکینه که دلباخته الیزابت،بالاخص ذهن و طرز اندیشه او می‌شود.

بااین‌حال، مانند علم، زندگی نیز غیرقابل‌پیش‌بینی است. از همین‌رو است که چند سال بعد الیزابت ناخواسته خود را در موقعیت‌های خاصی می‌یابد: مادری مجرد و ستاره محبوب‌ترین برنامه تلویزیونی آشپزی آمریکا: شام راس ساعت شش.

رویکرد غیرمعمول الیزابت نسبت به آشپزی (یک قاشق غذاخوری استیک اسید را با مقداری سدیم کلرید ترکیب کنید!) انقلابی به‌پا می‌کند. روزبه‌روز به طرفداران الیزابت افزوده می‌شود، اما همه هم از این موضوع راضی نیستند چون همان‌طور که مدتی بعد مشخص می‌شود، الیزابت به زنان فقط آموزش آشپزی نمی‌دهد. بلکه به آنان جرئت می‌بخشد تا دست به تغییر وضعیت موجود بزنند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب، با کمی تغییر!)

داستان با این جملات آغاز می‌شود:

"در سال 1961 وقتی که زنان پیراهن‌های کمرباریک می‌پوشیدند و به انجمن باغبانی می‌پیوستند و یک مشت بچه را در ماشین‌های بدون کمربند این‌ور و آن‌ور می‌بردند بدون اینکه لحظه‌ای به زندگی و احوالشان فکر کنند؛ در زمانی که کسی حتی احتمال جنبش روشنفکری دهه شصتی که قرار بود از راه برسد را نمی‌داد، چه برسد به آنکه شرکت‌کنندگان آن تمام شصت سال بعدش را صرف وقایع‌نگاری و تحلیل آن بکنند؛ وقتی که جنگ‌های بزرگ تمام شده و جنگ‌های پنهان به‌تازگی شروع شده بود و مردم کم‌کم داشتند به چیزهای نو فکر می‌کردند و باور داشتند که همه‌چیز ممکن است؛ مادر سی‌ساله مدلین زات هر روز صبح پیش از طلوع برمی‌خاست و فقط از یک چیز مطمئن بود: زندگی او به پایان رسیده.

با وجود چنین اطمینانی، او راهی آزمایشگاه شد تا ناهار دخترش را آماده کند.

الیزابت زات که عطش فوق‌العاده‌ای برای یادگیری داشت، پیش از آنکه ظرف ناهار دخترش را در کیفش بگذارد، یادداشتی روی یک تکه کاغذ نوشت. سپس لحظه‌ای مکث کرد، مدادش را در هوا چرخاند، انگار که در مورد نوشته‌اش تجدیدنظر کرده باشد. در تکه کاغذ دیگری نوشت، وقت زنگ‌تفریح ورزش کن، اما عامدانه اجازه نده پسرها برنده بشن ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!