شناسنامه محصول
سرگذشت ندیمه
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

سرگذشت ندیمه

(The Handmaid's Tale)
نویسنده: مارگارت اتوود (Margaret Atwood)
ترجمه: سهیل سمی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1401 (چاپ 19)
قیمت: 165000 تومان
تعداد صفحات: 463 صفحه
شابك: 978-964-311-419-0
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 35 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3.8 امتیاز با رای 10 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'سرگذشت ندیمه':

افرد ندیمه‌ای است در حکومت تئوکراتیک جلید. او اجازه دارد روزی یک بار برای خرید در بازار از خانه فرمانده و همسرش خارج شود. بازاری که در آن تصاویر جای کلمات را گرفته‌اند، زیرا زنان دیگر حق خواندن ندارند. ندیمه ماهی یک بار به بستر می‌رود و دعا می‌کند که از فرمانده آبستن شود. چون در عصری که زاد و ولد کاهش پیدا کرده، ارزش افراد و سایر ندیمه‌ها تنها به بارآوری رحم آن‌هاست. افرد سال‌های پیش را به خاطر دارد. ایامی که با همسرش، لوک، زندگی می‌کرد و با او نرد عشق می‌باخت: ایامی که با دخترش بازی و از او مراقبت می‌کرد: ایامی که شغلی داشت و درآمدی، و از حق آموختن بهره‌مند بود. ولی حالا همه این‌ها بر باد رفته است ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در اتاقی می‌خوابیدیم که زمانی سالن ورزش بود. روی کف چوبی لاک و الکل خورده سالن خطوط و دایره‌هایی دیده می‌شد که در گذشته برای مسابقات کشیده بودند. حلقه‌های تور بسکتبال هنوز بود، اما از خود تورها خبری نبود. دور تا دور سالن برای تماشاچی‌ها بالکن ساخته بودند. احساس می‌کردم بوی تند عرق، آمیخته به بوی شیرین آدامس و عطر دختران تماشاچی آن زمان در مشامم مانده است. از روی عکس‌ها معلوم بود که دخترها ابتدا دامن‌های بلند، بعد مینی‌ژوپ و بعد شورت به پا می‌کرده‌اند، و سرانجام یک گوشواره و موهای رنگ‌شده سبز سیخ سیخ. در همین سالن مجالس رقص برپا می‌کرده‌اند: نغمه ممتد موسیقی با نوای لایه لایه نامحسوس، در سبک‌های مختلف و با پیش‌زمینه‌ی آوای طبل‌ها. ضجه‌ای حزن‌انگیز، حلقه‌های گل کاغذی، آدمک‌های مقوایی و توپ چرخانی از آینه که گَردِ نور بر سر حضار در حال رقص می‌پاشید ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا بیابید.

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 عزيزه سرمدي:  این کتاب را باید حتما آهسته و با تامل خواند. در طول خواندن این کتاب جملات "جان شیفته" رومن رولان و صحنه های "ناتوردشت" در جلوی چشمانم رژه می رفتند. شاید در آینده مطالب این کتاب واقعا تجربه شود. در هر صورت بشر به سوی تکامل پیش می رود.

 هانيه سالاري:  بسیار جذاب و زیبا ... حتما پیشنهاد می‌کنم بخونین.

 نازلي علوي:  كتاب چيزي بيش از "سرگرم كننده" بود

 سيده آسيه موسوي معاف:  منو یاد کتابهای جورج اورول انداخت. دوستش داشتم.

 وحيده اسدي:  فضای کتاب و پذیرش شرایط عجیبی که بر جامعه حاکم شده بود رو نه می‌تونم بگم دوست نداشتم و نه می تونم بگم خوشم اومد! اما ارزش خوندنش رو داشت.

 محمود اسلاميان:  دنیای تاریکی که اتوود در سرگذشت ندیمه ترسیم می‌کند قابل باورتر از دنیایی است که اورول در 1984 تصویر کرده است، اما پختگی و خوشخوانی کتاب اورول را ندارد. اطلاعات محدود و بریده‌بریده‌ی مستند نما و از دید اول شخص، چندان به کمک خواننده نمی‌آید و بخش آخر که دویست سال بعد، کمی اتفاقات را روشن می‌کند مثل شعله‌ی کبریتی در یک غار تاریک و بی‌انتهاست. دوهفته طول کشید تا در کنار سه رمان دیگر این کتاب را خواندم و به جز یکی دو بند از آن بقیه را زیاد جالب ندیدم.

 مجتبي ريگستاني‌فرد:  پس از خواندن این کتاب و «آدمکش کور» به این نتیجه رسیدم که دیگر «مارگارت ات‌وود» نخوانم!
نام و شهرت و جوایز معتبر نویسنده برام مهم نیست، مهم اینه که با فضا و تخیل و تلخی داستان‌هایش ارتباط برقرار نمی‌کنم.