بخريد و بخوانيد ...
تلخکام

تلخکام

نویسنده: اسماعیل فصیح 
ناشر: ذهن‌آویز
سال نشر: 1401 (چاپ 6)
قیمت: 58000 تومان
تعداد صفحات: 148 صفحه
شابك: 978-600-5219-94-4
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 2 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'تلخکام':

جلال آریان برای انجام کاری به لندن مسافرت می‌کند و در آنجا، در یک خانه سالمندان با جاوید پیروزپور که در این زمان 92 سال دارد، ملاقات می‌کند.
جاوید برای جلال تعریف می‌کند که به مدت پنجاه سال در دانشگاه آکسفورد تدریس کرده است و به حقایقی در مورد زندگی مردمان ایران باستان پیش از حمله اعراب پی برده. جاوید بر این اعتقاد است که با حمله اعراب به ایران نسل زرتشتیان و مردمان اصیل ایرانی از میان برداشته شد و …
کتاب به نوعی ادامه "داستان جاوید" به قلم نویسنده است و داستان آن از زبان "جلال آریان" قهرمان بسیاری از کتاب‌های برای خواننده روایت می‌شود. این کتاب آخرین رمان نویسنده است که پیش از مرگش منتشر شده.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ما آدمها زاییده می‌شویم، زجر می‌کشیم، و می‌میریم.
اما این جمله مال خودم نیست، مال ایرانی بزرگوار و زجرکشیده‌ای است که من در این سفر کوتاه به لندن او را می‌بینم و بطن قلب خراب و دریچه میترال پرولپس‌دارم را خونین‌تر می‌کند.

اوایل اردیبهشت ماه سال 1358، دو سه ماه بعد از انقلاب است، که با شکسته شدن اعتصابها و فرمان باز شدن دانشگاهها توسط امام، به من ماموریتی یک هفته‌ای می‌دهند که به انگلستان بروم. این ماموریت را دکتر امامزاده خوب، رئیس جدید دانشکده نفت آبادان به من محول کرده، قرار می‌شود که من برای سفارش و خرید یک لابراتوار زبان جدید، توسط کالای شرکت ملی نفت ایران در آبادان و تهران از لندن، دست به کار شوم تا ترتیب صدور این دستگاه را برای بخش زبان و علوم بدهم. اواسط اردیبهشت، یا اوایل ماه مه 1980 است که چون کاغذ و تلکس‌بازیهای لازم از طریق دفتر دکتر امامزاده به کالای شرکت در تهران و لندن و تهیه بلیت هواپیمای رفت و برگشت و رزرو محل اقامت در لندن داده شده است، آماده می‌شوم ولی چون سفارت انگلیس در تهران هنوز تخته است، من با ترتیب تلکسهای بین‌المللی مجبور شده‌ام، اول به پاریس بروم و از سفارت انگلستان در پاریس ویزای ورود به لندن بگیرم ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!