بخريد و بخوانيد ...
عطر
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

عطر

(Perfume: The Story of a Murderer)
نویسنده: پاتریک سوزکیند (Patrick Suskind)
ترجمه: حسین منصوری
ناشر: ثالث
سال نشر: 1403 (چاپ 3)
قیمت: 280000 تومان
تعداد صفحات: 320 صفحه
شابك: 978-600-121-727-4
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 94 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3.22 امتیاز با رای 18 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'عطر':

قهرمان داستان، ژان باتیست گره‌نوی، وقتی در پاریس قرن هجدهم میلادی به دنیا می‌آید در میان زباله‌ها رها می‌شود تا بمیرد. اینکه نجات پیدا می‌کند و زنده می‌ماند نه به خاطر مهربانی و عطوفت، بلکه به این خاطر است که قانون تعیین کرده که در چنین مواقعی بچه‌های سرراهی را باید به دست دایگان سپرد تا از آنها مواظبت کنند.

یکی از همین دایه‌ها است که متوجه می‌شود بچه برخلاف بقیه‌ی بچه‌ها اصلا بویی نمی‌دهد. بعدها، خود بچه و اطرافیانش متوجه می‌شوند که او شامه‌ای قوی برای درک بوهای مختلف دارد. قوی‌ترین شامه‌ای که تاکنون بر روی زمین کسی از آن برخوردار بوده است.

ژان باتیست بزرگ می‌شود و شامه‌ی قوی‌اش او را به کار عطرسازی می‌کشاند. اما شغل و حرفه تنها تاثیری نیست که این قابلیت عجیب بر زندگی ژان باتیست می‌گذارد. او، به دلیل قابلیت‌اش، خود را برترین فرد جهان می‌داند و رویای ساخت خوشبوترین عطر جهان را در سرمی‌پروراند.

داستان با این جملات آغاز می‌شود (برگرفته از ترجمه رویا منجم):

"در فرانسه سده هجدهم میلادی مردی می‌زیست که یکی از با استعدادترین و پلیدترین شخصیت‌های عصری بود که شخصیت‌های با استعداد و پلید کم نداشت.

در اینجا باید داستان او را بازگو کرد. نامش ژان باتیست گره‌نوی بود و اگر نامش - بر خلاف نام‌های دیگر نابغه‌های پلید همچون دوساد یا سنت ژوست، فوسه، بناپارت و مانند آن - امروز به دست فراموشی سپرده شده، بی‌شک به این دلیل نیست که هرگاه پای انسان‌گریزی، اخلاق‌ستیزی و در یک کلام خداستیزی مطرح بود، گره‌نوی از آن انسان‌های نامدارتر مخوف کمتر داشت بلکه علتش این بود که یگانه منسوخ و تنها جاه‌طلبی‌اش به قلمرو نامحدودی منحصر می‌شد که هیچگاه در تاریخ، ردپایی از خود به یادگار نگذاشته و نمی‌گذارد: قلمرو بیکرانه و گریزپای بو ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید در اینجا بیابید.

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 مجتبي ميرزا محمد:  عطرآگین شد فضای خیالم به حکایت گره نوی که انگاری نماینده‌ی روی پلید همه انسان‌ها یکجا بود و البته مثل همه‌ی ترجمه‌های منتشر شده در این روزها، نگران از سانسور و داستانی که شاید به تمامی نخوانده باشم!

 صبا قاسمي:  البته من این کتاب رو نخوندم ولی واقعا از دیدن فیلمش لذت بردم. به نظر داستان بکر و خاصی است که مشابه آن را جایی ندیدم ...

 محمود اسلاميان:  اگرداستان و رمان ایده‌ی تازه‌ای داشته باشد، جذب‌کننده است و ایده‌ی زوسکیند بوست ... داستانی عجیب و غریب با توصیفاتی جالب که آدم را به یاد داستان سکوت بره‌ها یا کلکسیونر می‌اندازد. در کل کتابی است جالب برای خواندن و لذت بردن از موضوعی غیر تکراری

 مهسا هوايي:  كتابي سرشار از توصيف‌هاي دقيق و تشبيه بود، اوايل داراي متني كشدار بود كه براي من كمي زحمت داشت خواندنش اما صد صفحه آخر آن كشداري به كشش تبديل شد، ديدگاه جالبي از بو ارائه مي‌داد و پاياني جالبتر داشت.

 سيد وحيد قلعه‌نوي:  چون فیلم آن را قبلا دیده بودم و داستانش را می دانستم کتاب را نخواندم ، امتیاز را هم بر همان اساس دادم در کل فیلم هایی را که تخیل در آن ها نقش پررنگی دارد کمتر می پسندم ( و چنین کتاب هایی را )، به همین دلیل هم رغبت خواندن کتاب را پیدا نکردم

 نسترن امين‌فر:  کتاب بسیار متفاوت بود. اینکه نویسنده بوها را توصیف می‌کرد عجیب بود اما سیر کتاب در میانه‌های آن خسته‌کننده و کند می‌شد. اما من چون می‌خواستم پس از پایان کتاب فیلمش را هم ببینم پیش رفتم. روند کتاب در بخشهای پایانی بسیار هیجان‌انگیز و تند می‌شود و عجیب که آن را به یادماندنی می‌کند.

 ارمغان علوي:  داستان عجیبی بود! هیچ چیز جذابی در کتاب ندیدم اما از بعد از خواندن آن به "بوها" بیشتر توجه می کنم! آن هم ناخودآگاه! :)