بخريد و بخوانيد ...
خواجه تاجدار

خواجه تاجدار

نویسنده: ژان گور 
ترجمه: ذبیح‌الله منصوری
ناشر: نگاه
سال نشر: 1401 (چاپ 1)
قیمت: 575000 تومان
تعداد صفحات: 1214 صفحه
شابك: 978-622-267-246-1
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 9 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.5 امتیاز با رای 4 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'خواجه تاجدار':

این کتاب به رخدادهای تاریخی ایران از هنگام مرگ نادرشاه افشار تا پایان زندگی آغامحمدخان قاجار با دیدی داستان‌گونه می‌پردازد.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در شب دوازدهم ربیع‌الثانی سال 1155 هجری در ترکمن صحرا تمام مردان و زنان طائفه اشاقه باش از ایل قاجار چشم بآسمان دوخته بودند و در حالیکه رنگ از صورت‌هایشان پریده بود، ستاره دنباله‌دار را مینگریستند.
کودکان هم بتقلید بزرگان، ستاره دنباله‌دار را از نظر میگذراندند و چون می‌فهمیدند که بزرگان وحشت دارند، آنها نیز میترسیدند بدون این که بدانند برای چه میترسند.
یکی از مردها که مشغول تماشای ستاره دنباله‌دار بود سر را بطرف عقب برگردانید و بزبان ترکی بانگ زد: الله‌وردی، الله‌وردی ... بیا و ستاره دنباله‌دار را ببین.
چند دقیقه دیگر پیرمردی دارای ریش سفید بلند، در حالی که چوبی در دست داشت و هنگام راه رفتن بآن تکیه میداد از یکی از یورت‌ها خارج و بمردان و زنانی که مشغول تماشای ستاره دنباله‌دار بودند ملحق گردید.
مردها و زن‌ها، باحترام سالخوردگی الله‌وردی کنار رفتند و او را در صف جلو جا دادند و مردی که از الله‌وردی دعوت کرده بود که از (یورت) خارج شود و ستاره دنباله‌دار را تماشا کند پرسید:
الله‌وردی، آیا این همان ستاره دنباله‌دار است که تو در موقع جوانی دیدی و برای ما حکایت کردی ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 غزلناز بغدادي:  من با اين كتاب عاشق كتابهاي تاريخي شدم، ترجمه‌ي جادويي ذبيح‌الله منصوري واقعا خوندني ه

 رامین نصیری‌فرد:  این کتاب مانند سایر کتب نوشته شده توسط آقای منصوری از داستانی گرم و گیرا برخوردار است. ایرادی که به کتب ایشان اغلب وارد می‌باشد،عدم اراِیه مستندات صحیح تاریخی می‌باشد و به لحاظ تاریخی قابل استناد نمی‌باشد.