بخريد و بخوانيد ...
شام آخر در سرخ‌ده
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

شام آخر در سرخ‌ده

نویسنده: بلقیس سلیمانی 
ناشر: چشمه
سال نشر: 1402 (چاپ 2)
قیمت: 160000 تومان  144000 تومان
تعداد صفحات: 210 صفحه
شابك: 978-622-01-1128-3
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'شام آخر در سرخ‌ده':

کتاب حکایت زنان میان‌سالی است که رازهای مگو روح‌شان را سنگین و روابط‌شان را تیره کرده است؛ رازهایی که حاصل روابط و مناسبات فرهنگی و تاریخی است و مختص نسل آرمان‌خواهی که اکنون در سراشیب عمر به واکاوی خود و تاریخ خود رسیده است. آیا این رازگویی‌ها روابط آن‌ها را محکم‌تر می‌کند یا زندگی و روابط‌شان را خالی از معنا می‌کند؟

چه نوع رازی ارزش محافظت دارد؟ آیا رازها سرمایه‌هایی بسیار شخصی‌اند که افشای آن‌ها آدمی را به پوسته‌ای بدون هسته تبدیل می‌کند و باعث فروپاشی هویتی او می‌شود؟ یا برعکس، پرده برانداختن از آن‌ها سبب سبکی روح و گشایش در روابط می‌شود؟ (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

داستان با این جملات آغاز می‌شود:

"سیب اول را کتی از درخت چید و سیب دوم را نرگس. کتی سیب قرمز دماوندی‌اش را با دستمال‌کاغذی پاک کرد و داد به فریده که از ماشین پیاده نشده بود و نرگس سیب قرمز دماوندی‌اش را مالید به شلوار جین رنگ‌ورورفته‌اش، ماسک سه‌لایه‌ی آبی‌رنگش را کشید زیر گلو و یک گاز جانانه به آن زد و بعد سیب گاززده را رو به ما گرفت و گفت "نخورین باختین!" فریده سرش را تکیه داد به پشتی صندلی النترای کتی، چشم‌هایش را بست و سیب را گرفت زیر بینی‌اش، روی ماسک سه‌لایه‌ای که دهانش را پوشانده بود، و بوییدش. همه انگار منتظر این لحظه بودیم که نگاه‌مان را از هم دزدیدیم و باغ‌های سیب دو طرف جاده‌ی باریک سرخ‌ده را در چشم‌خانه‌ی پر از اشک‌مان نشاندیم.

می‌دانستیم فریده می‌داند همه‌ی حرکاتش را زیر نظر داریم، با این‌همه نه او به روی ما می‌آورد که از نگاه‌های کنجکاو، شرمسار، اندوهگین و شیطانی‌مان خسته و دلگیر شده است، نه ما به روی فریده می‌آوردیم که شاید این آخرین دورهمی‌مان باشد ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!