بخريد و بخوانيد ...
کتاب یا سیگار
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

کتاب یا سیگار

نویسنده: جورج اورول (George Orwell)
ترجمه: سپیده اشرفی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1402 (چاپ 9)
قیمت: 140000 تومان
تعداد صفحات: 145 صفحه
شابك: 978-622-01-0812-2
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 1 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'کتاب یا سیگار':

جورج اورول (1950-1903) یکی از پرطنین‌ترین نام‌های تاریخ ادبیات است در هفتاد سال گذشته. کم‌تر نویسنده‌ای وجود دارد که آثارش، مانند دو رمان مزرعه‌ی حیوانات و 1984، مدام خوانده شود. اورول روزنامه‌نگاری پرکار و پرنویس بود. علی‌رغم عمر کوتاه چهل و هفت ساله‌اش، آثار نسبتا زیادی نوشت که بخش عمده‌ای از آن‌ها را جستار و مقالات و مشاهداتش تشکیل می‌دهد. از جمله همین کتاب. این اثر هفت جستار دارد با محوریت "کتاب" و "سیگار" که اورول از آن‌ها برای نقب زدن به توتالیتاریسم، فقر، عقب‌ماندگی فرهنگی ملت‌ها، مسئله‌ی غمگین‌کننده‌ی سرانه‌ی مطالعه و ... بهره می‌برد. او به‌صراحت اعلام می‌کند که هیچ کتابی نمی‌تواند در زمانه‌ی ما "غیرسیاسی" باشد و برای همین کتاب، در مقام یکی از نمادهای علیه استبداد، چه وضعیتی را از سر می‌گذراند. در این جستارهای خواندنی مردی را می‌بینید که کتاب و سیگار به وجودش گره خورده و درباره‌ی آزادی می‌نویسد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اولین جستار کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"یکی دو سال پیش یکی از دوستانم، که سردبیر روزنامه است، با چند کارگر کارخانه، کشیک مواقع اضطراری بمباران و آتش‌سوزی بود. صحبت از روزنامه‌اش می‌شود، که اکثرشان آن را می‌خواندند و موافقش بودند، اما وقتی دوستم نظرشان را درباره‌ی بخش ادبی روزنامه می‌پرسد، می‌گویند: "جدی‌جدی که فکر نمی‌کنی که ما از این چیزها بخوانیم، هان؟ چرا اغلب درباره‌ی کتاب‌هایی صحبت می‌کنید که دوازده و نیم شلینگ قیمت‌شان است؟ آدم‌هایی مثل ما نمی‌توانند این‌قدر پول بابت یک کتاب بدهند." دوستم می‌گفت همین‌ها عین خیالشان نبود که چندین پوند برای سفری یک‌روزه به بلکپول خرج کنند.

این عقیده که خرید یا حتی خواندن کتاب، عادتی گران و ورای توان آدم‌های معمولی است آن‌قدر رواج پیدا کرده که شایسته است نگاه دقیقی به آن بیندازیم ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!