بخريد و بخوانيد ...
خاطرات یک ابله سیاسی: زندگی عادی در بلگراد
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

خاطرات یک ابله سیاسی: زندگی عادی در بلگراد

(The Diary of a Political Idiot: Normal Life in Belgrade)
نویسنده: یاسمینا تشانویچ ( Jasmina Tesanovic)
ترجمه: راضیه خشنود
ناشر: ماهی
سال نشر: 1402 (چاپ 2)
قیمت: 110000 تومان
تعداد صفحات: 117 صفحه
شابك: 978-964-209-382-3
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 4 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'خاطرات یک ابله سیاسی: زندگی عادی در بلگراد':

کتاب برگهایی از دفترچه خاطرات و یادداشت‌های نویسنده است که طی سال‌های 1998 و 1999 نوشته شده. نویسنده اهل یوگسلاوی و در این دوره زمانی ساکن بلگراد بوده. دوره‌ای که ارتش صربها کشتار خود را آغاز می‌کند و نیروهای ناتو برای مقابله با این کشتار تصمیم می‌گیرد تا وارد عمل شود ...

اولین یادداشت کتاب به تاریخ 17 مارس 1998 با این جملات آغاز می‌شود:

"می‌لرزم، پاهایم در خواب طوری تکان می‌خورند که انگار به برق وصل شده‌اند. چرا؟ چون می‌خواهم فرار کنم و می‌ترسم پاهایم کم بیاورند؟ از همه‌چیز می‌ترسم. از کشته‌شدن، از آینده نامعلوم. بچه‌هایم را که نگاه می‌کنم عذاب وجدان می‌گیرم. از همان دهه‌ی هشتاد باید می‌دانستم که این مملکت جای بچه‌دار شدن نیست.

در دهه‌ی هشتاد، وقتی باردار بودم، چند روزی برق نداشتیم. سر سیاه زمستان بود. تیتو تازه مرده بود. تیتو همیشه می‌گفت ما به‌هیچ‌وجه کمبود برق نداریم. می‌گفت ما کشور ثروتمندی هستیم، بهترین کشور دنیا. من هم باور می‌کردم. چهره‌اش را دوست داشتم، همه‌ی عمر این چهره را می‌شناختم. فکر می‌کردم او پدربزرگم است. در کودکی، زمانی که در قاهره زندگی می‌کردیم، یک‌بار قرار بود در مراسمی دسته‌گلی به تیتو بدهم، ولی بعد گفتند باید دسته‌گل را بدهم به ناصر، رئیس‌جمهور مصر، چون من از آن یکی دختر قدبلندتر بودم و تیتو از ناصر کوتاه‌تر بود. از آن به بعد همیشه فکر می‌کردم کوتاه‌قدی یک‌جور مزیت است و نشانه‌ی زیبایی ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!