شناسنامه محصول
بگو آآآ: روایت یک شغل

بگو آآآ: روایت یک شغل

نویسنده: گروه نویسندگان 
ناشر: همشهری
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 200 صفحه
شابك: 978-964-506-403-1
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 75 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (4.43 امتیاز با رای 7 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید
"تحریریه مجله داستان" در مقدمه کتاب آورده:
"ثبت تجریبات، فضا را برای همه ما روشن‌تر خواهد کرد، هم برای آن‌ها که تجربه می‌کنند و هم برای آن‌ها که بعدتر در فضای همان تجربه قرار می‌گیرند. اگر از دوران مدرسه عادتمان داده بودند که راحت‌تر بنویسیم و اتفاقات معمولی را - که دست بر قضا، روزگار بیشتر با همین معمولی‌ها می‌گذرد - یادداشت کنیم، اگر دفتر خاطرات، کالایی دخترانه پر از احساسات، دیگرنگاری و رابطه‌نگاری نبود و سهم بیشتری از خودآگاهی و مستندنویسی در آن بود شاید این روزها همه ما زندگی کردن را بیشتر بلد بودیم. شاید خودآگاهی بیشتری داشتیم و بر پایه آن می‌توانستیم ضعف‌هایمان را کامل کنیم.
ثبت تجربیات، در هر شاخه‌ای همه ما را تندتر به جلو خواهد برد. لازم نیست از مسیرهای رفته دوباره برویم تا سرمان به همان سنگ‌ها بخورد، لازم نیست موهایمان را در همان آسیاب سفید کنیم. مستندنگاری می‌تواند ما را در همه رشته‌ها پیش بیندازد ولی کاری است که عادت و انس می‌خواهد. باید نوشتن جزئی از برنامه‌ی روزانه شده باشد تا وقت ثبت تجربه راحت و روان به کمک بیاید. در ایران، ما در این زمینه تربیت نشده‌ایم و این عادت و انس با ما نیست. ولی هر کاری را بالاخره از یک جایی باید شروع کرد. همشهری داستان صفحه "یک شغل" را به همین دلیل آغاز کرد …"

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 علي‌‌اكبر قزويني:  کتابی است خوشخوان که خواننده را با زیر و بم‌های مشاغلی آشنا می‌کند که شاید همینطوری توجهی به آنها نداشته باشد. برخی متن‌ها قوی‌ترند و برخی جای کار بیشتری دارند. ویراستاری هم می‌توانست بهتر باشد. در کل، کتاب خوبی است و از خواندنش لذت بردم. چاپ و صحافی نیز پاکیزه است.

 صفورا زواران حسيني:  این کتاب را به چند دلیل زیر دوست دارم: 1. روزنگاری و خاطره نویسی است. 2. نقطه اشتراک همه شان با هم نوشتن از منظر شغل شان است. 3. کتاب است! یعنی نوشته های یک سال یک نشریه دور هم جمع شده اند و تبدیل به کتاب شده اند. حتی اگر مخاطب آن نشریه هم نباشی، حالا می شود کتابش را داشت و خواند. 4. نویسنده ها نویسنده حرفه ای نیستند. تنوع گفتار و نوشتار را می شود دید و خواند. تنوع نگاه هم. روحیه تنوع پسند من این تنوع را دوست دارد. یک ستاره ای هم که کمتر دادم به دلیل این بود که در بعضی خاطره ها انتظار داشتم چیزهای بیشتر و عمیق تری مرتبط با آن شغل بخوانم و بدانم که این طور نبود.

 آرش رودكي:  کتاب جالب بود چون مجموعه‌ای از یک سری خاطره، داستان، ... دارد و همه نقطه مشترک آن در این بود که همه به قلم صاحبان شغل نوشته شده بود.

 ميثم مجتهدپور:  کتاب جالبی بود. از اون کتابهایی که آدم رو وسوسه میکنه شروع به نوشتن خاطراتش کنه. البته بعضی از خاطراتشم خسته‌کننده بود که به نظر من باید برای حفظ ریتم کلی کتاب حذف میشد. ولی به هر حال برای مطالعه در مترو و اتوبوس و تاکسی پیشنهاد خوبیه.