بخريد و بخوانيد ...
ماه، خاتونی خشن است
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

ماه، خاتونی خشن است

(The Moon is a Harsh Mistress)
نویسنده: رابرت آنسون هاین‌لاین (Robert A. Heinlein)
ترجمه: ماهان سیارمنش
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1401 (چاپ 1)
قیمت: 220000 تومان  187000 تومان
تعداد صفحات: 456 صفحه
شابك: 978-600-182-768-6
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'ماه، خاتونی خشن است':

کتاب رمانی علمی-تخیلی درباره‌ی شورش مردم ماه بر ضد فرمانروایی غایب است. رمانی که هم داستانی جذاب دارد و هم نگاهی انتقادی به آزادی و اختیار و به دلیل آن‌که تصویری باورپذیر از جامعه‌ی انسانی در آینده‌ی زمین و ماه به دست می‌دهد، از آثار حائز اهمیت به شمار می‌رود. این اثر از دسامبر سال 1965 تا آوریل 1966 در مجله‌ای به نام "اگر" به‌صورت ماهانه و در چند شماره منتشر شد. این رمان در سال 1966 نامزد جایزه‌ی نبولا شد و در سال 1967 هم جایزه‌ی هوگو را نصیب خود کرد.

در سال 2057 دولت زمین، از ماه به‌عنوان مستعمره‌ی کیفری استفاده می‌کند، سه میلیون نفر (لونی‌ها) ساکن آن هستند و همه‌شان در شهرهای زیرزمینی زندگی می‌کنند. بیش‌تر لونی‌ها جنایتکار و تبعیدشدگان سیاسی‌اند و مردان به نسبت دو به یک از زنان بیش‌ترند و بنابراین تعدد زوجات موضوعی عادی است. به‌همین دلیل زن در این جامعه اهمیت بالایی دارد و هرکس به هر طریقی به آن‌ها دست‌درازی کند، او را به سمت نزدیک‌ترین محفظه‌ی هوا می‌برند و از آن‌جا به خلا پرتابش می‌کنند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

داستان با این جملات آغاز می‌شود:

"در لونایا پراوادا دیدم که انجمن شهر اولین لایحه برای بررسی، مجوز و تفتیش - و مالیات بستن - دستفروش‌های غذا را که زیر فشار شهرداری کار می‌کنند تصویب کرد. امشب هم جلسه‌ی بزرگی برای تشکیل حزب "پسران انقلاب" برگزار می‌شود.

پدرم دو چیز به من یاد داد: "حواست به کار خودت باشه" و "دست خودت را رو نکنم". سیاست که اصلا وسوسه‌ام نکرد. اما روز دوشنبه 13 می 2075 همراه با مایک، رئیس کامپیوترهای مجتمع اوتوریته‌ی لونا داخل اتاق مرکزی بودم و بین بقیه‌ی دستگاه‌ها زمزمه‌هایی ردوبدل می‌شد. مایک اسم رسمی نبود؛ اسم خودمانی‌ای بود که به جای مایکرافت هولمز انتخاب کرده بودم و نامش را از داستانی برداشته بودم که دکتر واتسون قبل از تاسیس IBM نوشته بود. این شخصیت داستانی فقط می‌نشست و فکر می‌کرد - و مایک هم همین‌طوری بود. مایک مغز متفکر و باهوش‌ترین کامپیوتری بود که خواهید دید ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!