بخريد و بخوانيد ...
چرا آلمانی‌ها بهتر انجامش می‌دهند: نکته‌هایی از کشوری بالغ
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

چرا آلمانی‌ها بهتر انجامش می‌دهند: نکته‌هایی از کشوری بالغ

(Why the Germans Do it Better: Notes from a Grown-Up Country)
نویسنده: جان کمپفنر (John Kampfner)
ترجمه: اکبر درویشی
ناشر: میلکان
سال نشر: 1402 (چاپ 4)
قیمت: 225000 تومان
تعداد صفحات: 263 صفحه
شابك: 978-622-254-218-8
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'چرا آلمانی‌ها بهتر انجامش می‌دهند: نکته‌هایی از کشوری بالغ':

صد و پنجاه سال قبل، کشور آلمان با به‌هم‌پیوستن مجموعه‌ای از چندین دولت‌شهر تشکیل شد. نیمی از عمر کوتاه این کشور قصه‌ی وحشت، جنگ و دیکتاتوری بوده؛ نیم دیگر قصه‌ی حیرت‌انگیز تاوان، ثبات و بالندگی. امروزه، در حالی که بخش زیادی از دنیای معاصر مقهود اقتدارگرایی شده و ریشه‌های دموکراسی در حال نابودی است، آلمان همچون سنگری برای ثبات قامت راست کرده است. این کتاب روایت جذابی است از تاریخ، فرهنگ و هویت ملی آلمان؛ کشوری که خیلی‌ها در غرب از آن نفرت دارند.

هدف اصلی نویسنده در این کتاب ارائه‌ی تصویری از آلمانی بالنده و درخشان است که به‌رغم کمبودهایش، رفته‌رفته جایگاه اصلی خود را در جهان پیدا می‌کند. نحوه‌ی مواجهه‌ی این کشور با مسئله‌ی تاریخ، مهاجرت، تغییرات اقلیمی، سیاست خارجی، فرهنگ و همه‌گیری کرونا دلایلی هستند که به‌زعم نویسنده آلمان را از کشورهای دیگر متمایز کرده است. نویسنده با طرح پرسش‌هایی درباره‌ی آینده‌ی پسابرگزیت، به چرایی تبدیل‌شدن آلمان به الگویی برای دیگر کشورها می‌پردازد. این کشور پارادایم جدیدی از ثبات را بنا نهاده که برای کشورهایی مثل امریکا، فرانسه و انگلیس به دلایل مختلف آسان نیست. کشورهایی که در زمان حال با مشکلات زیادی دست‌به‌گریبان‌اند خود را با خاطره‌ی شکوه گذشته تسلی می‌دهند. آلمان، به‌خاطر گذشته‌اش، نمی‌تواند چنین کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"وایمار شهر زادگاه گوته، شیلر، باخ و لیست و نقاش دوران رنسانس، کراناخ پدر، است. این شهر همان جایی است که مادام دو استال، زنی اندیشمند و ملکه‌ی گردهمایی‌های ادبی، دل‌باخته‌ی فرهنگ آلمانی شد؛ این‌جا جایی است که مکتب هنری باهاوس کار خود را آغاز کرد.

بیرون از هتل محل اقامتم، اتوبوس شماره‌ی 6 شما را در مدت کوتاهی از میدان گوته به اردوگاه کار اجباری بوخن‌والد می‌رساند. در آلمان لازم نیست مسافت زیادی را بپیمایید تا با تاریخ دهشتناک آن روبه‌رو شوید. در مونیخ، در عرض بیست دقیقه از ایستگاه مرکزی شماره‌ی 4 قطار شهری به آخرین ایستگاه آن، داخائو، می‌رسید. در برلین، رسیدن به زاخسنهاوزن با حمل‌ونقل عمومی کمی دشوار است، اما کمی بیشتر از یک ساعت می‌توان به آن‌جا رسید.

طی نیم‌قرن اخیر، آلمان درگیر تاوان‌دادن بوده است. این مسئله بر تمامی جنبه‌های زندگی سیطره افکنده و همه‌چیز عطف به دوره‌ی حاکمیت نازی‌ها نگریسته می‌شود ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!