شناسنامه محصول
عوامل سقوط محمدرضا پهلوی

عوامل سقوط محمدرضا پهلوی

نویسنده: علی دشتی (Ali Dashti)
ناشر: زوار
سال نشر: 1389 (چاپ 2)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 216 صفحه
شابك: 964-401-205-4
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 10 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید
در پیش‌گفتار کتاب آمده:
"آنچه در این نوشته می‌خوانید، مجموعه یادداشت‌ها و تقریرات شادروان علی دشتی است که از اواسط سال 1358 تا 26 دی‌ماه 1360 به درخواست نویسنده این سطور فراهم آمده و برای ضبط در تاریخ و آگاهی نسل حال و آینده کشور بویژه جوانان انتشار می‌یابد.
... پس از وقوع انقلاب دشتی دو بار و هر بار حدود یک ماه به زندان افتاد و پس از رهایی از زندان با همه عوارض جسمی، خواهش مرا در تحریر و تقریر حوادث و خاطرات دوران پهلوی دوم هر چند پراکنده و باجمال پذیرفت، مشروط بر آن که مادام‌الحیات این اثر انتشار نیابد.
... پس از درگذشت دشتی مجموعه نوشته‌ها و تقریرات ایشان، زیر عنوان "عوامل سقوط محمدرضا پهلوی" تصحیح و تنقیح و سپس بدین شکل تنظیم و تدوین گردید و برای رعایت امانت حتی نکاتی چند که ذکر آن‌ها چندان با موضوع مورد بحث ارتباطی ندارد، آورده شد.
از مرور بر این نوشته یک حقیقت تلخ آشکار می‌شود و آن این‌که ما نمی‌خواهیم آزاد باشیم و آزاد زندگی کنیم. به عبارت دیگر به عبودیت و به اصطلاح فرانسوی‌ها "اسکلاواژ" خو گرفته‌ایم.
عزت و آبرو را به پای دیکتاتور ریختن و پیشانی فروافتاده بنده داشتن، جزء تاریخ ما و طبیعت ثانوی ما شده است. از هرکسی که رایحه فضیلت و آزادمنشی از خوی و رفتار او به مشام برسد، بیزاریم. صراحت لهجه، راستی و مناعت را می‌پسندیم. با تمام وجود از قدرت‌مندی هر چند بیدادگر باشد، حمایت می‌کنیم و روز حادثه با تمام قوا علیه او برانگیخته می‌شویم. مشاعر و ادراکات منطقی ما در آن حمایت و خصومت معزول است و به عبارت دیگر اغراض، یعنی همان دوستی‌ها و دشمنی‌های ما ریشه عقلانی و منطقی ندارد.
… روزی که رضاشاه زمام امور کشور را به دست گرفت، جز یک افسر قزاق و یک مامور مصمم بیش نبود. اگر جامعه ایران و تعزیه‌گردانان این کشور که از بطن همان جامعه برخاسته بودند، با کمال رشادت و مناعت در برابر خودخواهی‌ها و جاه‌طلبی‌های او ایستادگی می‌کردند، هیچ‌یک از حوادثی که در دوران سلطنت او و فرزند جبون و بی‌اراده‌اش رخ داد، بوقوع نمی‌پیوست و ایران امروز همچون یکی از کشورهای آزاد و مرفه جهان در عرصه تزاحم حیات می‌درخشید …"

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!