بخريد و بخوانيد ...
یک سال در میان ایرانیان

یک سال در میان ایرانیان

نویسنده: ادوارد براون (Edward Granville Browne)
ترجمه: مانی صالحی عمامه
ناشر: اختران
سال نشر: 1400 (چاپ 7)
قیمت: 160000 تومان  145000 تومان
تعداد صفحات: 605 صفحه
شابك: 978-964-7514-80-4
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 11 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (2.67 امتیاز با رای 3 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید
در پشت جلد کتاب آمده:
"محتوای کتاب بسیار غنی‌تر از خاطرات معمولی یک سفر است و از حدود سفرنامه‌های عادی فراتر می‌رود. این کتاب علاوه بر معرفی دقیق و ارائه‌ی تصویری زنده از سرزمین و مردم ایران، در واقع راهنمای مطمئن و مرجع موثق ادبیات و تفکر جدید ایران است و به همین دلیل شایسته است که در کتابخانه‌ی اهل تحقیق، در کنار دیگر اثر ماندگار مولف، تاریخ ادبیات ایران، جای گیرد.
از آن یک سال تاکنون سطح زندگی ایرانی با روی کار آمدن سلسله‌ای جدید، جنگ‌ها، راه‌آهن و نفت به کلی تغییر کرده است، اما از هر نظر، معنا و روح ایران هم‌چنان یکسان مانده است و این روح است که در این کتاب نمایانده می‌شود. شرح حوادث و ماجراهای مسافرت را همه‌جا می‌توان یافت، اما چنین مسافری می‌بایست تا می‌تواند به اندیشه‌ی درونی ایرانی دست یابد و آن را برای‌مان تصویر کند و آن هم نه فقط طبقه‌ی فرنگی‌مآب غرب‌زده یا متجددین و تحصیل‌کردگان را بلکه حتا بابی‌های تحت تعقیب را که در ابتدا دسترسی به آنان بسیار دشوار بود."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 صفورا زواران حسيني:  بین تمام سفرنامه‌هایی که از زبان خارجی‌ها درباره ایران تا الان خوندم، این کتاب اولین کتابی بود که این‌قدر دوستش نداشتم. نویسنده به شدت شیفته ایرانه. شیفتگی‌ش تو نوشته‌هاش پیداست و روی تفسیرش از رویدادها تاثیر گذاشته. این میزان پیدا بودن شیفتگی‌ش رو دوست ندارم.

 اميرحسين خان احمدي فيجاني:  تقریبا هر کسی که این کتاب را خوانده است از شدت شیفتگی نویسنده به فرهنگ ایرانی یا دلزده شده یا شگفت‌زده. اما شیفتگی را نباید به حساب مبالغه‌گویی گذاشت و از اعتبار کتاب کاست. این کتاب از منظر یک انگلیسی‌الاصل نوشته شده، پس آنچه که در آن زمان بر انگلیس حاکم بوده بر نگاه نویسنده موثر است. ثانیا کتاب یک منبع برای شناخت زندگی ایرانیان آن دوره است و خواننده محقق می‌تواند از سایر منابع نیز استفاده کند تا به موضع متعادل‌تری برسد.
من مطالعه کتاب را در هر صورت پیشنهاد می‌کنم.