بخريد و بخوانيد ...
هیجدهم برومر لوئی بناپارت
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

هیجدهم برومر لوئی بناپارت

(The Eighteenth Brumaire of Louis Bonaparte)
نویسنده: کارل مارکس (Karl Marx)
ترجمه: باقر پرهام
ناشر: نشر مرکز
سال نشر: 1401 (چاپ 10)
قیمت: 88000 تومان
تعداد صفحات: 209 صفحه
شابك: 978-964-305-393-2
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'هیجدهم برومر لوئی بناپارت':

در دهه 1850، پس از شکست انقلاب‌های سال 1848 و حاکمیت ارتجاع سیاسی در اروپا، مارک به لندن پناهنده شد و به کار نظری پرداخت و مهم‌ترین آثار خود را در همین دوره تالیف کرد. یکی از نخستین مسائل مورد توجه او در این دوره، تحولات و گروه‌بندی‌های سیاسی فرانسه پس از 1848 بود که به خلق دو اثر برجسته، نبردهای طبقاتی در فرانسه و هیجدهم برومر انجامید.

در کتاب حاضر، مارکس تحلیلی درخشان از کودتای 1851 لوئی بناپارت ارائه می‌دهد که از نمونه‌های ماندگار تحلیل سیاسی به شمار می‌آید. او در این کتاب به مسئله‌ی قدرتِ آن‌گونه‌ای از دولت می‌پردازد که ظاهرا بیانگر سلطه‌ی یک طبقه‌ی اجتماعی نیست بلکه بر تمامی جامعه‌ی مدنی سلطه یافته و از بالا در مورد مبارزه‌ی طبقاتی موجود در جامعه حکمیت می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"هگل، در جایی، بر این نکته انگشت گذاشته است که همه رویدادها و شخصیت‌های بزرگ تاریخ جهان، به اصطلاح، دوبار به صحنه می‌آیند؛ وی فراموش کرده است اضافه کند که بار اول به صورت تراژدی و بار دوم به صورتِ نمایشِ خنده‌دار، کوسیدیر به جای دانتون، لوئی بلان به جای روبسپیر، مونتانیِ سال‌های 1848 تا 1851 به جای مونتانی 1793 تا 1795، برادرزاده به جای عمو. و در اوضاع و احوالی که دومین روایت هیجدهم برومر در آن رخ می‌دهد با چنین مضحکه‌ای روبرو هستیم.

آدمیان هستند که تاریخ خود را می‌سازند ولی نه آن گونه که دلشان می‌خواهد، یا در شرایطی که خود انتخاب کرده باشند؛ بلکه در شرایط داده شده‌ای که میراث گذشته است و خودِ آنان به طور مستقیم با آن درگیرند. بار سنت همه نسل‌های گذشته با تمامیِ وزنِ خود بر مغز زندگان سنگینی می‌کند و حتی هنگامی که این زندگان گویی بر آن می‌شوند تا وجود خود و چیزها را به نحوی انقلابی دگرگون کنند، و چیزی یکسره نو بیافرینند، درست در همین دوره‌های بحران انقلابی است که با ترس و لرز از ارواح گذشته مدد می‌طلبند ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!