بخريد و بخوانيد ...
همه مردان شاه
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

همه مردان شاه

(All the Shah's Men: An American Coup and the Roots of Middle East Terror)
نویسنده: استیون کینزر (Stephen Kinzer)
ترجمه: شهریار خواجیان
ناشر: اختران
سال نشر: 1400 (چاپ 9)
قیمت: 90000 تومان
تعداد صفحات: 367 صفحه
شابك: 978-964-7514-42-2
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 1 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'همه مردان شاه':

نیم قرن پیش، آمریکا برای نخستین‌بار دولتی را در کشوری خاورمیانه‌ای سرنگون کرد. قربانی این کودتا دکتر محمد مصدق نخست‌وزیر منتخب و دموکرات ایران بود. اگرچه کودتا ابتدا یک موفقیت به شمار می‌رفت، امروز خود را به‌عنوان درس وحشتناکی برای خطرات دخالت خارجی نشان می‌دهد.

در این کتاب، خبرنگار کهنه‌کار نیویورک تایمز، استیون کینزر، شرح دست اول کاملی از این عملیات سرنوشت‌ساز به دست می‌دهد. گزارش وی، بازسازی ساعت به ساعت رویدادهای مرداد 1332 را در بر می‌گیرد و با ارزیابی "میراث عذاب‌آور و وحشتناک" کودتا، به پایان می‌رسد.

عملیات آژاکس، که نام رمز کودتا بود، تاریخ ایران، منطقه و جهان را دگرگون کرد. محمدرضا شاه را به تخت طاووس بازگرداند و به او امکان داد استبدادی را به کشور تحمیل کند که در نهایت، انقلاب اسلامی 1357 را موجب شد. انقلاب اسلامی به‌نوبه‌ی خود الهام‌بخش بنیادگرایان در سراسر دنیای اسلام شد.

کینزر، در این کتاب تاکید می‌کند که "دور از ذهن نمی‌نماید که بتوان خط ممتدی را از نقطه‌ی آغاز عملیات آژاکس تا رژیم سرکوبگر شاه و انقلاب اسلامی و تا گردونه‌های آتشینی که مرکز تجارت جهانی در نیویورک را به کام خود کشیند، ترسیم کرد."

این کتاب با رویکردی هوشمندانه به تاریخ خاورمیانه و سیاست خارجی آمریکا، نگاهی روشنگر به رویدادی می‌اندازد که پیامدهای ناخواسته‌ی آن - انقلاب اسلامی و تعرض خشونت‌بار آمریکا - تاریخ جدید جهان را شکل بخشیده است. با توجه به نقش رو به گسترش ایالات متحده در خاورمیانه، خواندن این کتاب ضروری به نظر می‌رسد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!