شناسنامه محصول
غزه از بازگشت می‌نویسد

غزه از بازگشت می‌نویسد

نویسنده: (گردآوری) رفعت العرعیر 
ناشر: آرما
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 13000 تومان
تعداد صفحات: 248 صفحه
شابك: 978-600-6077-87-1
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 2 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (3 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'غزه از بازگشت می‌نویسد':

... در این کتاب 23 داستان از ده نظریه و سبک انتخاب شدند. تمام داستان‌ها (به جز دو تا از آنها) به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند. این داستان‌ها را پانزده نویسنده نوشته‌اند که فقط تای آنها مرد می‌باشند. تقریبا نیمی از آن‌ها به عنوان تکلیف کلاسی در دروس نویسندگی خلاق یا داستان نمود یافتند. بسیاری از نویسندگان به‌عنوان وبلاگ‌نویس شروع به نوشتن کردند و بسیاری هم پیش از این هرگز تجربه نوشتن داستان را نداشتند.

... داستان‌های موجود در این جلد در تم‌ها، زمینه‌ها، اشکال، انواع و تجربیاتشان متفاوت‌اند. بااین‌حال کتاب تلاش می‌کند نشان دهد و ثبت کند که چطور نویسندگان جوان نوار غزه در مقابل تجاوز سال 2008 تا 2009 ارتش اسرائیل عکس‌العمل نشان دادند. داستان‌ها فلسطین را به عنوان کلیتی که سعی دارد تقسیم شدن را رد کند دربرمی‌گیرند. در میان فلسطینیان، اینکه کجا هستند مهم نیست؛ تنها تاکید بر حق بازگشت است. برخی داستان‌ها مربوط به موضوعات کرانه باختری یا بیت‌المقدس می‌باشند. از جمله دیوار حائل و پناهگاه‌ها. برخی زمینه خاصی ندارند، بلکه می‌خواهند بگویند داستان هرجایی از فلسطین اشغالی یا برای هر فردی که تحت اشغالگری است می‌تواند روی داده باشد ... (برگرفته از مقدمه کتاب)

اولین داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"حالت چطوره بابا؟ از آخرین باری که تنها یک گوشه نشستم و با تو حرف زدم سال‌ها گذشته است. فکر کنم به قول و قراری که با هم داشتیم وفا نکرده‌ام. ما با هم قرار گذاشته بودیم هرگاه خوشحالی قلبم را تسخیر کرد، برایت نامه بنویسم؛ اما بیم دارم نامه‌ای که مشروط به خوشحالی من باشد هیچ‌گاه نوشته نشود. بگذار بی‌هیچ قیدوشرطی برایت بنویسم و مرا از حداقل حس آرامش خاطری که از مخاطب قرار دادن تو تصیبم می‌شود، محروم نکن. امروز سالگرد یازدهمین عروج توست؛ اما تازه می‌فهمم که چقدر دلتنگ تو هستم. چقدر نبودنت می‌تواند وحشتناک باشد، درست مثل شکستن شاخ غول می‌ماند. می‌دانی پدر، خیلی به وجود تو نیاز دارم. فقط امیدوارم هرکجا که هستی افکار مسرت‌بخشم را احساس کنی ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 سميرا بزرگي:  نویسندگان کتاب جوانانی هستند که سعی کرده‌اند در مورد غزه و سرزمینشان بنویسند. نویسندگانی بی‌تجربه و البته مستعد که سعی کرده‌اند تصویری انسانی از وضعیت غزه در ذهن خواننده ایجاد کنند؛ کاملا بر عکس گفتار و گفتمان رسمی در کشور که نسبت به شنیدن هر نوع حرف و سخنی از این مردم دافعه ایجاد می‌کند. من این کتاب را قبلا گرفته‌بودم و با توجه به وقایع اخیر در غزه، شروع کردن به خواندنش؛ هنوز کتاب به نیمه نرسیده بود که خبر کشته شدن گردآورنده را شنیدم. دکتر رفعت‌العرعیر، شاعر، نویسنده و استاد ادبیات ادبیات انگلیسی دانشگاه غزه بود که در بمباران اسرائیلی‌ها کشته شد؛ یک اتفاق کاملا عادی در خاورمیانه!