بخريد و بخوانيد ...
قصه‌ای که انتخاب می‌کنیم: تغییر تجربه‌های زندگی با روایت درمانی
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

قصه‌ای که انتخاب می‌کنیم: تغییر تجربه‌های زندگی با روایت درمانی

(Retelling the Stories of Our Lives)
نویسنده: دیوید دنبورو (David Denborough)
ترجمه: حسنا مهرمحمدی
ناشر: اطراف
سال نشر: 1400 (چاپ 2)
قیمت: 70000 تومان
تعداد صفحات: 238 صفحه
شابك: 978-622-6194-45-7
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'قصه‌ای که انتخاب می‌کنیم: تغییر تجربه‌های زندگی با روایت درمانی':

همه می‌دانیم قرار نیست هیچ نسخه‌ی واحدی برای التیام زخم‌های رنگارنگ آدمی پیچیده شود. با این حال، کمتر لحظه‌ای از زندگی ما می‌گذرد که ذهن‌مان درگیر یافتن راهی برای حل مشکلات کوچک و بزرگ فردی، اجتماعی و جهانی یا دست‌کم تاب‌آوری در برابرشان نباشد. معمولا فکر می‌کنیم هر راهی برای دستیابی به آرامش و رضایتِ نسبی به امتحانش می‌ارزد، از دردِدل‌های مادروفرزندی یا دوستانه گرفته تا مراجعه به مشاور و روانکاو و روان‌پزشک.

این کتاب توضیح و تبیین نظریه‌های روان‌شناسی در حوزه‌ی روایت‌درمانی نیست، کتابی است مملو از قصه‌های واقعی و شنیدنی کسانی که توانسته‌اند از تجربه‌ای ناخوشایند گذر کنند، هویت و زندگی‌شان را از زیر سایه‌ی سنگین داستان‌هایی که دیگران درباره‌شان ساخته‌اند بیرون بکشند، خود را در چهارچوب قصه‌ای متفاوت درک و تعریف کنند و تاب‌آورتر از پیش با مشکلات بعدی مواجه شوند.

این کتاب می‌کوشد پرسش‌ها، ابزارها و ایده‌هایی در اختیارمان بگذارد که با الهام از آن‌ها بتوانیم برای گره‌گشایی از زندگی خود و دیگران، در عوض پیشنهادهایی خودساخته و نیازموده، گامی مبتنی بر پژوهش‌ها، کاربست‌ها و یافته‌های روایت‌درمانی برداریم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

پیش‌گفتار کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"زندگی و مسیرهایی که در زندگی طی می‌شوند، روی سنگ حک نشده‌اند؛ قصه‌ها هستند که به زندگی ما شکل می‌دهند. به همین دلیل، چگونگی درک قصه‌های زندگی و نحوه‌ی در میان گذاشتن آن‌ها با دیگران بسیار مهم است. اگر فقط به قصه‌های ناراحت‌کننده و فلاکت‌هایمان بیندیشیم، احساس ناتوانی می‌کنیم. در عوض، می‌توانیم طوری تجربه‌ها و قصه‌هایمان را تعریف کنیم که قوی‌ترمان کند، ناکامی‌ها و فقدان‌هایمان را تا حدودی التیام ببخشد و رنج‌هایمان را سبک کند.

در ادامه، قصه‌هایی از گوشه و کنار دنیا برایتان می‌گویم؛ قصه‌هایی از افراد، گروه‌ها و جوامعی که مشغول از نو نوشتن قصه‌های زندگی‌شان هستند. از شما هم درباره‌ی تجربه‌ها و قصه‌های زندگی‌تان می‌پرسم. درباره‌ی شخصیت اصلی، پی‌رنگ‌ها، صحنه‌های کلیدی و حتی موسیقی متن زندگی‌تان. دوست دارم بدانم چرا این کتاب را برای خواندن انتخاب کرده‌اید. شاید روزهای سختی را پشت سر می‌گذارید، شاید دوست دارید چیزی در زندگی‌تان تغییر کند یا از صمیم قلب می‌خواهید به یکی از اعضای خانواده یا دوستان‌تان کمک کنید. من قصه‌های زندگی‌تان را نمی‌دانم اما می‌دانم با پرسیدن سوال‌های درست و یافتن مخاطب مناسب، ممکن است قصه‌های زندگی‌مان تغییر کند. وقتی دیگران قصه‌های ما را بنویسند یا عوامل کلی‌تری مثل تبعیض جنسیتی، خشونت، نژادپرستی یا فقر نویسنده‌ی خط داستانیِ هویت‌مان شوند، در زندگی بیشتر از پیروزی با شکست مواجه می‌شویم. این کتاب درباره‌ی از نو نوشتنِ قصه‌های زندگی به دست خودمان است ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!