بخريد و بخوانيد ...
شیراز: یک شهر، سی و یک داستان

شیراز: یک شهر، سی و یک داستان

نویسنده: (گردآورنده) محمد کشاورز 
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1401 (چاپ 3)
قیمت: 145000 تومان
تعداد صفحات: 424 صفحه
شابك: 978-622-6654-95-1
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 1 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'شیراز: یک شهر، سی و یک داستان':

داستان‌های این کتاب هرکدام نگاهی دارند به گوشه‌ای از شهر شیراز ... در این مجموعه رابطه انسان و شهر محور همه‌ی داستان‌هاست. در بازه‌ی زمانی حدود یک قرن، یعنی از دهه‌ی اول قرن چهاردهم هجری شمسی تا همین سال پایانی یک‌هزار و سیصد و نود و نه، هر داستان این مجموعه بنا به توان نویسنده‌اش بیانگر و آینه‌گردان زندگی و زمانه‌ی مردم شهر شیراز شده‌اند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

از جمله نویسندگان داستان‌های این مجموعه می‌توان به سیمین دانشور، صادق چوبک، صادق هدایت، فرهاد حسن‌زاده، احمد اکبرپور و حسین دهقان اشاره کرد.

داستان "کفترباز" نوشته صادق چوبک با این جملات آغاز می‌شود:

"قهوه‌خانه "تل عاشقان" زیر چنارهای تناور سنگین سایه، و دود کباب و چپق و تریاک و غلیان و زمزمه برهم‌خوردن استکان و نعلبکی و فریادهای پرجنب‌وجوش "تریاکی!" "کبابی!" "قهوه‌چی!"، ظهر پرمشتری و بیا و برویی را می‌گذراند. چتر برگ‌های پرگشت چنارهای کهن، نور سکه‌هایی را که خورشید بر زمین انداخته بود بلعیده بودند و سایه فلفل نمکی مرطوب و خنکی کنار جوی‌ها و تو بنگاه‌ها و خرندهای باغ قهوه‌خانه خوابیده بود. داش‌ها و لوطی‌ها و دایی‌های محلات در شازده و لب آب و دروازه سعدی و شاهداعی‌الله، گله به گله رو گلیم‌ها و حصیرها لم داده بودند و برای خودشان می‌گفتند و می‌خندیدند و می‌خوردند و دود می‌کشیدند. دایی شکری هم با چند تا از دوستان شاطر و خمیرگیرش رو حصیری کنار جوی آب روان نشسته بودند و چای می‌خوردند و با هم حرف می‌زدند. دایی شکری از آن نقش‌بازان ماهری بود که در شهر شیراز تا نداشت ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!