بخريد و بخوانيد ...
خانه‌خوانی: تجربه‌ی زندگی در خانه‌های دوره‌ی گذار معماری تهران

خانه‌خوانی: تجربه‌ی زندگی در خانه‌های دوره‌ی گذار معماری تهران

نویسنده: علی طباطبایی 
ناشر: اطراف
سال نشر: 1402 (چاپ 6)
قیمت: 79000 تومان
تعداد صفحات: 134 صفحه
شابك: 978-622-6194-26-6
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'خانه‌خوانی: تجربه‌ی زندگی در خانه‌های دوره‌ی گذار معماری تهران':

خانه با ما و در ما زندگی می‌کند، بزرگ می‌شود، به بلوغ می‌رسد و از پا می‌افتد. در این هم‌زیستی، خانه از اندیشه و احساس و باورهای ساکنانش شکل می‌گیرد و به رویدادهای زندگی آن‌ها شکل می‌دهد. با فهم تعامل خانه و تجربه‌های زیسته می‌توان این بده‌بستان معمار و ساکنان را هدفمند کرد و جایی متناسب با نیازهای واقعی انسان به نقشه درآورد تا خاطره‌ها و مکان عمیق‌تر با هم پیوند بخورند.

نویسنده از طریق گفت‌وگو با تعدادی از ساکنان خانه‌های برهه‌ی گذار معماری تهران، تجربه‌ی زندگی در فضای خانه‌ و معنای "در‌خانه‌بودن" برای آن‌ها را نقل می‌کند تا از مسیر کشف معنای زنده‌ی نهفته در آن خانه‌‌ها راهی تازه برای گفت‌وگو درباره‌ی کیفیت خانه باز کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

فصل "صفر" کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"اواخر پاییز 92 بود و باید موضوعی برای پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد انتخاب می‌کردم. نمی‌خواستم مانند آنچه در دانشکده‌های معماری رایج است، قطعه زمینی انتخاب کنم و ساختمانی در آن طراحی کنم. هنوز خیلی از سوال‌هایم درباره‌ی معماری بی‌جواب مانده بود و فکر می‌کردم بعدا وقت برای طراحی دارم. ترجیح می‌دادم در این فرصت درباره‌ی سوال‌هایم تحقیق کنم؛ مهم‌ترین‌شان این‌که نمی‌دانستم بالاخره منظور از خانه‌ی "خوب" چیست؟ اگر دوست یا آشنایی چیزی دراین‌باره از من می‌پرسید حرف چندانی برای گفتن نداشتم. در سال‌های تحصیل کارشناسی معماری در دانشکده‌ی هنرهای زیبا و بعد هم کارشناسی ارشد در دانشکده‌ی معماری دانشگاه شهید بهشتی با بسیاری از خانه‌های مهم تاریخ معماری آشنا شدم، با آثاری زیبا و هنرمندانه از معماران بزرگ. اما مسئله این بود که گفت‌وگو درباره‌شان بیشتر با مجموعه‌ی واژگان درون‌رشته‌ای معماری و از نام‌ها، سبک‌ها و ایده‌هایی بود که به چنین خانه‌هایی اهمیتی ویژه می‌داد و در نهایت، حرف چندان روشن و واضحی درباره‌ی چرایی و چگونگی خوبی و مطلوبیت‌شان برای ساکنان و از زاویه‌ی دید آن‌ها زده نمی‌شد ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!