بخريد و بخوانيد ...
در کنار پدرم؛ مصدق: خاطرات دکتر غلامحسین مصدق

در کنار پدرم؛ مصدق: خاطرات دکتر غلامحسین مصدق

نویسنده: تهیه و تنظیم غلامرضا نجاتی 
ناشر: رسا
سال نشر: 1393 (چاپ 4)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 257 صفحه
شابك: 978-964-317-869-7
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 1 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'در کنار پدرم؛ مصدق: خاطرات دکتر غلامحسین مصدق':

کتاب خاطرات دکتر غلامحسین مصدق دارای ویژگی‌هایی است: نخست اینکه نویسنده بخش کوچکی از صفحات کتاب را به شرح زندگی خود اختصاص داده و بیشتر به توضیح و تحلیل رویدادهای تاریخ معاصر ایران در دوره حیات سیاسی پدرش - دکتر محمد مصدق - پرداخته است. و شگفت اینکه به‌رغم رنج و مشقاتی که خود و خانواده‌اش در دوره حکومت پهلوی‌ها متحمل شده‌اند، از زندگی گذشته ابراز رضایت می‌کند و آن را پربار می‌داند.

ویژگی دیگر این کتاب، ترجمه گزارش مستند و تاریخی است از دکتر جرج مکگی معاون وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، پیرامون مذاکراتش با دکتر محمد مصدق، نخست‌وزیر ایران و مذاکره با انگلستان که به نتیجه نرسید. ترجمه متن این گزارش برای نخستین‌بار در این کتاب انتشار یافت.

اما ویژگی عمده، صداقت نویسنده آن است. وی در تحلیل رویدادهایی که در آن به‌نحوی مداخله داشته و یا شاهد و ناظر آن بوده مصلحت‌اندیشی نکرده و در همه‌جا، عقاید خود را با صراحت بیان داشته است.

دکتر غلامحسین مصدق در بیان خاطراتش تا آنجا صراحت و شجاعت به‌خرج می‌دهد که در معرفی خویشان خود، که مرتکب خیانت شده‌اند، تردید نمی‌کند.

کتاب خاطرات دکتر غلامحسین مصدق، با همه فشردگی مطالب آن، بخش مهمی از رویدادهای تاریخ معاصر ایران را در برمی‌گیرد. اثری است سیاسی، تاریخی و عبرت‌انگیز، با مطالب بکر و تازه و روشنگر بسیاری نکات مبهم دوران مبارزه ضداستعماری ملت ایران. فتح بابی است برای معمول شدن تقوای "خود انتقادی" در خاطره‌نویسی و زندگی‌نامه‌نویسی‌ها در آینده. به امید آگاهی هر چه بیشتر نسل جوان و تعالی دانش اجتماعی و شعور سیاسی و انقلابی ملت ایران. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!