بخريد و بخوانيد ...
مصدق و کودتا
اطلاعات كتاب در سایت آمازون

مصدق و کودتا

(Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran)
نویسنده: مارک جی. گازژوروسکی، مالکوم برن (Mark J. Gasiorowski, Malcolm Byrne)
ترجمه: علی مرشدزاده
ناشر: قصیده‌سرا
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 65000 تومان
تعداد صفحات: 536 صفحه
شابك: 978-964-8618-28-0
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 1 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'مصدق و کودتا':

... این کتاب مجموعه مقالاتی است درباره رژیم مصدق که به دست متخصصان برجسته‌ای برای یک کنفرانس فوق‌العاده که در ژوئن سال 2000 در تهران برگزار شد، نگارش یافته است. این کنفرانس که به میزبانی دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران و با حمایت آرشیو امنیت ملی آمریکا - مستقر در دانشگاه جورج واشنگتن برگزار شد، محققانی را از ایران، ایالات متحده و اتحاد جماعیر شوروی سابق گرد هم آورد تا به بحث درباره دوره بحث‌انگیز ملی شدن نفت در سالهای 1951 تا 1953 و ماجرای کودتا بپردازند. این کنفرانس به دلیل حساسیت تاریخی دوره مصدق در ایران، به عنوان اولین اقدام در جهت پرداختن آشکار به این موضوع در یک مکان دولتی، اهمیت خاصی یافت. تلویزیون دولتی ایران بخشهای عمده‌ای از مطالب کنفرانس را برای مخاطبان عام پخش کرد که این نشانه‌ای دال بر برداشت مثبت از آن بود.

شرکت‌کنندگان در آن کنفرانس بعدا فرصت یافتند تا مطالب خود را تنقیح کنند و با اضافه کردن جدیدترین یافته‌های خود بر آن، آن را در کنفرانس دیگری که در ژوئن سال 2002 به میزبانی مرکز مطالعات خاورمیانه کالج سنت آنتونی در آکسفورد برگزار شد و آرشیو امنیت ملی یکی از حامیان آن بود، ارائه دهند. این کنفرانس با عنوان "محمد مصدق و کودتای 1953 در ایران" همچنین دربرگیرنده میزگردی با افراد ذیل بود: جان والر مقام سابق سازمان سیا که از واشنگتن هماهنگی مشارکت ایالات متحده را در کودتاه عهده‌دار بود؛ سر سام فال از وزارت خارجه بریتانیا که طراحی نقشه سرنگونی مصدق را به عهده داشت و سردنیس رایت که اندکی پس از کودتا به کنسولی بریتانیا در ایران رسید.

اگرچه این نویسندگان پیش از این درباره این موضوع مطالبی نوشته‌اند، این مجلد دربردارنده مجموعه ارزشمندی از اطلاعات جدید است که درک ما را درباره کودتا و زمینه اجتماعی-سیاسی پیچیده آن به صورت معناداری فزونی می‌بخشد. مهمترین منبع جدید در این خصوص، تاریخ جدیدا انتشار یافته سیا درباره عملیات آژاکس است که در مارس 1954 به دست دونالد ن. ویلبر یکی از معماران عمده این عملیات نگارش یافته است.

... این تذکر لازم است که نویسندگان این مجموعه از تاریخ سیا در باب کودتا فراتر رفته، مطالب جدید افشا شده‌ای را از اسناد امریکا و انگلستان، منابع ایرانی و حتی مدارک آرشیوی عصر شوروی، که در آرشیوهای روسیه و آذربایجان موجود بود، در نوشته‌های خود لحاظ کرده‌اند ... (برگرفته از مقدمه کتاب)

از جمله نویسندگان بخش‌های مختلف کتاب می‌توان به این نام‌ها اشاره کرد: همایون کاتوزیان، فخرالدین عظیمی، مازیار بهروز، ویلیام راجر لوئیس، ماری آن هایس، مالکوم برن و مارک ج. گازیوروسکی.

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!