بخريد و بخوانيد ...
راه دور ...

راه دور ...

نویسنده: سیدعلی صالحی (Ali Salehi)
ناشر: چشمه
سال نشر: 1399 (چاپ 3)
قیمت: 80000 تومان  72000 تومان
تعداد صفحات: 382 صفحه
شابك: 978-622-01-0774-3
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'راه دور ...':

سیدعلی صالحی یکی از مهم‌ترین چهره‌های شعر معاصر ایران است. مردی که شهرتش از سال‌های دهه‌ی پنجاه به عنوان شاعری جوان آغاز شد و بعد افزون گشت. صالحی یکی از پرمخاطب‌ترین شاعران دهه‌های اخیر ادبیات ایران است و، در کنارش، زندگی پرفرازونشیبی را از سرگذرانده. زندگی‌ای که بالاخره تصمیم گرفت آن را روایت کند. کتاب ماحصل این روایت خلاقانه است. روایتی که مدام به زمان حال می‌آید و سعی می‌کند امروز شاعر را به دیروزش متصل کند، شاعری که به اشکال گوناگون همیشه با سیاست و قدرت مواجهه داشته. روزگارش در جنوب ایران آغاز می‌شود و به روزگارش در تهران می‌انجامد. سال‌های پرشور دهه‌ی پنجاه و سال‌های عجیب دهه‌ی شصت، در روایتِ صالحی نقشی پررنگ دارند و برای همین، کتاب برای طیف گسترده‌ای از مخاطبانی که به دنبال روایت‌های غیررسمی از تاریخ معاصر هستند جذاب می‌شود. این که شاعر در تندباد حوادث چگونه شاهد تغییر جهان است و در این میان، چگونه سعی می‌کند کار خلاقه‌ی خود را ادامه دهد و تاب بیاورد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"چه بی‌رنگ‌ورو، چه غلیظ، چه به هر چهره و با هر آرایشی، خودنوشتِ حیات خویش نوعی خودخواهی نیست؟ به خلایق چه ربطی دارد که تو کیستی، چه کس بوده‌ای، و چه می‌کنی. اصلا اگر هستی که شعرت هست. اگر نتوانی در شعر همه‌ی ناگفته‌هایت را به یاد آوری، دیگر به چه دردِ این درد می‌خوری؟ یا اگر در مقامی ایستاده‌ای که می‌توان منتظر حدیثِ‌دیگران از خویش بود، دیگر چه حرصی به حدیث نفس؟ و پندارها و پرسش‌های دیگری که رو به همین دایره‌ی مکرر دلالت می‌شوند.

بارها به این سال‌ها، سوال‌ها داشته‌ام از سرشت و سرنوشت و زندگی خویش، و دورادور گفته‌ام نمی‌شود همه‌چیز را در شعر نوشت. اصلا شعر جای هر چیزی نیست. و آیا درست است بی‌نگاه کردن در آینه، خود را از دنیا و دنیا را از خود گرفت؟ اندکی ابلهانه است از خود بپرسم تو مگر کیستی که این خودنوشت خصوصی را بر بام عام بیاوری به دیدار؟ می‌بینم جواب دارد، جوابِ درست دارد این ادعا ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!