بخريد و بخوانيد ...
ایران و مسئله پایداری: دیباچه‌ای بر طراحی و تحلیل سیستم‌های حکمرانی

ایران و مسئله پایداری: دیباچه‌ای بر طراحی و تحلیل سیستم‌های حکمرانی

نویسنده: سجاد فتاحی 
ناشر: مهراندیش
سال نشر: 1400 (چاپ 1)
قیمت: 83500 تومان
تعداد صفحات: 295 صفحه
شابك: 978-622-7471-50-2
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 1 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'ایران و مسئله پایداری: دیباچه‌ای بر طراحی و تحلیل سیستم‌های حکمرانی':

در نقد نظام جمهوری اسلامی، نوشته‌های فراوانی منتشر شده است؛ نقدهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی. اما به گمانم بیشتر آن‌ها یا نقد سطح گفتمانی بوده است یا نقدِ سطح عملکردی. کمتر نقدهایی معطوف به سطح معماری سیستم بوده است. یکی از نوشتارهای جدی که با نگاه سیستمی سطح معماری نظام جمهوری اسلامی را مورد ارزیابی قرار داده است، تحلیلی است که در این کتاب در برابر ما قرار دارد. (از مقدمه کتاب به قلم دکتر محسن رنانی)

دیباچه کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"مشاهده و بررسی برخی جوامع انسانی برانگیزاننده این فکر در آدمی است که ادامه حیات آن‌ها در این شرایط امکان‌پذیر نبوده و دیر یا زود اگر تن به تغییراتی اساسی ندهند، فرو خواهند پاشید. چنین جوامعی را "جوامع ناپایدار" می‌نامیم که بنا به دلایل گوناگون استمرار آن‌ها در تاریخ به خطر افتاده است.

در این مشاهده و بررسی نخستین پرسشی که در ذهن پرورده می‌شود، این است:

"چرا وضعیت آن‌ها در مقایسه با سایر جوامعی که وضعیت پایدارتری را تجربه می‌کنند، این‌چنین است؟"

پاسخ به این پرسش گام نخست جهت رسیدن به راهکارهایی جهت افزایش پایداری این جوامع و کاهش رنج‌های انسان‌های ساکن در آن‌هاست.

پرسش چرایی وجود تفاوت بین جوامع انسانی در شاخه‌های مختلف علوم پاسخ‌های گوناگونی یافته است.

برخی جغرافیا و اقلیم را عامل اصلی در تعیین وضعیت جوامع دانسته و با مثال‌های گوناگون نشان داده‌اند که چگونه شرایط جغرافیایی و افلیمی، با در اختیار گذاردن منابعی خاص و پدید آوردن شرایطی ویژه، در بلندمدت سبب پیشرفت و توسعه برخی و شکست و ناکامی برخی دیگر شده‌اند.

گروهی دیگر فرهنگ را عامل اصلی در تعیین سرنوشت جوامع انسانی معرفی کرده و با مثال‌هایی نشان داده‌اند که چگونه وجود ارزش‌ها و فرهنگی خاص در گذشته جوامع، آینده آن‌ها و وضعیت کنونی‌شان را رقم زده است.

پژوهشگرانی نیز با تاکید بر اهمیت نقش نهادها در جوامع انسانی، آن‌ها را عاملی کلیدی در تعیین وضعیت جوامع و پیروزی یا شکست آن‌ها دانسته‌اند.

اما داستان این پیلِ اندر خانه تاریک چیست؟ چگونه است که هریک از این رویکردها می‌توانند در اثبات خود و رد دیدگاه‌های رقیب، شواهد و مثال‌های فراوانی بیاورند؟ ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!