شناسنامه محصول
نیم‌نگاهی به مولوی: مثنوی برای جوان‌ترها

نیم‌نگاهی به مولوی: مثنوی برای جوان‌ترها

نویسنده: مسعود خیام 
ناشر: نشانه
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 170 صفحه
شابك: 978-600-7693-39-1
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'نیم‌نگاهی به مولوی: مثنوی برای جوان‌ترها':

کتابی که در دست دارید کوتاه شده مثنوی است. در شرح مثنوی اگر امساک نکنیم کار حجیم می‌شود ... کوشش این کتاب به خلاصه‌نویسی خواهد بود. بسیاری حرف‌ها که می‌تواند در مقدمه بیاید و آن را ملال‌آور کند در متن کتاب پخش شده است اما، هر نوع خلاصه‌نویسی مثنوی، به ورطه ایجاز مخل در می‌غلتد. گروه خونی انسان علمی معاصر با مولانا همخوان نیست. مولانا با هر چه علم و فلسفه و تعقل زمینی است مخالفت می‌کند. مثنوی معنوی مولانا پر از اشارات و تمثیلات دینی است. از آن‌جایی که سوژه دین بسیار حساسیت‌برانگیز است و من هیچ تخصصی در این زمینه ندارم در این کتاب به حوزه دین وارد نمی‌شوم و آن را برای اهل الهیات می‌گذارم.

... مذهب مولانا سنی حنفی اشعری است و حجم اصلی مثنوی را مطالب دینی، عرفانی، هپروتی و ناکجاآبادی پر کرده است. در کتاب حاضر، تصوف و عرفان و مذهب و خرافه و سخنان غیرعلمی و کلمات رکیک مولانا را نادیده گرفته‌ام و بیش‌تر به نکات نغز مولانا که بسیاری از آن‌ها تا حد ضرب‌المثل به اعماق قلوب مردم رسوخ کرده اشاره کرده‌ام. (برگرفته از مقدمه کتاب)

فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"مثنوی معنوی مولوی با یکی از زیباترین و مهم‌ترین شعرهای فارسی شروع می‌شود:

بشنو از نی چون حکایت می‌کند
از جدایی‌ها شکایت می‌کند

نی را همه دیده‌ایم. ساز موسیقی است. معمولا از نیزار یا نیستان می‌برند و به دست استادان سازنده و نوازنده به ساز و موسیقی نی تبدیل می‌شود. ساختن این ساز مراحلی دارد. داخل آن یا سینه آن را با ظرافت می‌تراشند و تخلیه می‌کنند و سوراخ‌های مناسب روی آن پدید می‌آورند. تقریبا تمام شعرشناسان این نی را خود شاعر یعنی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی دانسته‌اند.

ما این‌جا نی را همان ساز موسیقی در نظر می‌گیریم. هنگامی که نی سرگذشت خود را با صدای بلند حکایت می‌کند از جدائی خود از نیزار شکایت می‌کند. مانند حیوانی که در قفس باغ‌وحش حبس می‌شود یا انسانی که به اجبار مهاجرت می‌کند.

کز نیستان تا مرا ببریده‌اند
از نفیرم مرد و زن نالیده‌اند..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!