بخريد و بخوانيد ...
ممکن و ناممکن: سوریه در خواب و بیداری

ممکن و ناممکن: سوریه در خواب و بیداری

نویسنده: اینگه‌بورگ لئونی (تصویرگر: ولفگانگ انتسیان) 
ناشر: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 45000 تومان
تعداد صفحات: 111 صفحه
شابك: 978-600-7112-79-3
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 2 نفر
امتیاز كتاب: امتيازي كه كتاب از كاربران جيره‌كتاب گرفته  (تاكنون امتیازی به این كتاب داده نشده)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب 'ممکن و ناممکن: سوریه در خواب و بیداری':

در این کتاب تاریخ چندهزار ساله خاورمیانه معرفی می‌شود. نویسنده از روزهای اقامت خود در کشور سوریه و سیروسیاحت در بازار حلب، موزه‌ها و مکان‌های تاریخی می‌نویسد. در بازدید از موزه حلب، تندیس برنزی شیر نگهبانی را می‌بیند و متوجه می‌شود که جفت آن در موزه لوور نگهداری می‌شود. فکر جدایی این دو شیر برادر، که او آن‌ها را ممکن و ناممکن می‌نامد و رساندن سلام این دو به یکدیگر برای او به آیینی تبدیل می‌شود که در سفرهایش به حلب و پاریس آن را به جا می‌آورد. نویسنده افسانه دیدار ممکن و ناممکن و گفت‌وگوی بین این دو را که در خواب دیده بازگو می‌کند. در فصل پایانی کتاب نویسنده از وقوع جنگ در سوریه می‌گوید و از دل‌نگرانی‌اش برای سرنوشت نامعلوم ممکن و ناممکن.

فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:

"عجیب است …

خوابی را که در شهر حلب دیده‌بودم، خوب به‌یاد دارم. کم‌وبیش خواب‌ها تندتر از دستکش بچه‌ها یا چتر، گم‌وگور می‌شوند، ولی خواب شهر حلب را تا به امروز فراموش نکرده‌ام. به این دلیل آن را می‌نویسم.

خواب‌ها مانند شکل‌های درون یک "زیبابین" هستند. همان‌گونه که یک زیبابین مانند یک جادوگر از خرده‌شیشه‌ها و تکه‌های آینه، ستاره‌های شگرفی پدید می‌آورد، خواب‌های‌مان نیز از باقی‌مانده‌های رنگین روز به‌سر آمده، داستان‌هایی سرِ هم می‌کنند.

پدربزرگ و من - مادربزرگ‌تان - دوباره در سوریه هستیم. ما به شهر حلب و شهر دمشق بسیار سفر می‌کنیم. در آن‌جا، خیابان‌های بخش قدیمی شهر (مدینه)، کم‌وبیش مانند خیابان‌های شهر بن، برای ما آشنا هستند. فکر می‌کنم اگر ما مانند پرنده‌های مهاجر سال‌به‌سال، در بهار و پاییز به سوریه سفر نکنیم، تعادل زندگی‌مان از میان می‌رود ..."

تاكنون كسی درباره این كتاب نظری ثبت نكرده است!